PRATİK BİLGİLER

Reeskont Kredisi Nedir?

Bankaların, yeni plasman veya nakit gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla Merkez Bankası’ndan borçlu cari hesap veya senet iskontosu şeklinde talep ettikleri nakdi kredidir. Bu kredi, para politikasının uygulamasında oldukça etkilidir.

 

İhracatçılarımız için uygun maliyetli kaynakların artırılması amacıyla, halihazırda T.C Merkez Bankası ile işbirliği içerisinde, Bankamıza tanınan 5,5 milyar Dolar limit çerçevesinde kullandırılan Reeskont Kredisinin (RK) kapsamı genişletilerek, 01.08.2011 tarihinden itibaren TL cinsinden de kullandırılmaya başlanmış ve 120 gün vade seçeneğinin yanında Bankamız (Eximbank)  kaynakları ile desteklenerek 180 gün vade seçeneği de sunulmuştur. 22.01.2013 tarihinden itibaren geçerli olan yeni düzenleme ile birlikte döviz cinsinden kullandırılan Reeskont Kredilerine de 120 gün vade opsiyonunun yanı sıra son 60 günü Bankamız kaynaklarından fonlanacak 180 gün vade opsiyonu getirilmiştir. (20 Ağustos 2013 tarihi itibariyle limit 12milyar$ oldu)
Piyasa koşullarına göre çok düşük maliyet yapısına sahip olan Reeskont Kredisinin faiz oranı; 120 gün vadeli döviz kredisinde  LIBOR/EURIBOR+0,75, 180 gün  vadeli  döviz kredisinde  LIBOR/EURIBOR+1,25, 120 gün vadeli TL kredisinde %5,75, 180 gün vadeli TL kredisinde ise %6,00 seviyesinde olup, Bankamız (Eximbank) Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası programından yararlanan firmalara TL kredilerinde 0,25 puanlık bir faiz indirimi uygulanmaktadır. Bu çerçevede, kredinin maliyeti 180 gün vadeli TL krediler için %5,75, 120 gün vadeli TL krediler için %5,50 olarak uygulanmakta olup, faiz avantajının yanında firmalara ihracat alacaklarını ticari ve politik risklere karşı teminat altına alabilme imkanı sunulmaktadır. İhracat taahhüt gerçekleştirme süresi kredi kullandırım tarihinden itibaren 12 ay’dır.
Tüm ihracatçılarımıza açık olan ve kredi taleplerinin beklenmeksizin süratle karşılandığı Reeskont Kredisi’nden yararlanmak isteyen firmalarımızdan teminat olarak; kendisinin borçlu, Eximbank’ın alacaklı olarak yer aldığı ve Bankamız nezdinde limiti bulunan herhangi bir bankanın / Kredi Garanti Fonu’nun avalini taşıyan bono almaları yeterli olacaktır.
Kaynak durumu, piyasaya göre çok uygun faiz yapısı, kolay erişilebilirlik nitelikleri ve yeni yapısı ile ihracatçılarımızın kullanımına sunulan Reeskont Kredisi’nde başvurular, Eximbank Genel Müdürlüğü ile Ankara Bölge Müdürlüğümüz ve İzmir Şubemizce kabul edilmektedir.
Kapsamlı bilgiye, devam eden detay sayfalarımızdan veya aşağıda belirtilen Bankamız yetkililerinden ulaşabilirsiniz.
Detay Bilgi:
http://www.eximbank.gov.tr/TR/belge/1-99/genel-bilgi—tl-kredisi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu