PRATİK BİLGİLER

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir ?

Kısaca CVC (Card Verification Code), CVV (Card Validation Value) , CID ( Card Identification Number) gibi kısaltmalarla adlandırılan kredi kartınızın güvenliği ile ilgili, genelde üç haneli olan fakat kart sağlayıcısı firmalara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte dört haneli olarakta kullanılan bir güvenlik önlemidir.

Kredi kartı güvenlik kodu nerede bulunur ?

Kredi kartlarının arka yüzünde, beyaz güvenlik şeridinin sağ üst tarafından bulunan sayıların son üç yada dört hanesi kredi kartınızın güvenlik kodudur.

kredi-karti-guvenlik-kodu

 

Kredi kartı güvenlik kodu ne işe yarar ?

Kredi kartı güvenlik kodu internet ve telefon üzerinden yapacağınız uzaktan alışverişlerinizde yani satıcının fiziksel olarak kartın size ait olup olmadığını belirleyemeyeceği sizden şifre istenmeyen durumlarda kartın sizin olduğunu ve fiziksel olarak sizin elinizde olduğunu belirlemek amacı ile kullanılır. Herhangi bir mağazadan alışveriş yaptığınız esnada satıcı kredi kartını kullanırken sizden kart şifresi, kimliğinizi veya imzanızı talep ederek kartın sizin olup olmadığını doğrulamak isteyecektir. Fakat internet ve telefon üzerinden yapılan alışverişlerde satıcıların böyle bir doğrulama yapma şansı yoktur. Bu nedenle uzaktan yapacağınız alışverişlerde fiziksel olarak kartınızın elinizde olması gereklidir. Yapılan bu alışverişlerde para çekim işleminin tamamlanabilmesi için mutlaka kredi kartı güvenlik kodu girilmelidir. Kredi kartı bilgilerinizin yani internetten veya telefon ile sizin adınıza ve sizden habersiz olarak başkalarının alışveriş yapması için gerekli olan kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve kredi kartı güvenlik kodunun sizin kontrolünüz dışında başkalarının öğrenmesi çeşitli yöntemlerlede engellenmeye çalışılmıştır. Kredi kartı güvenlik kodu kredi kartı üzerindeki diğer numaraların aksine kabartmalı olarak yazılmamıştır. Bu nedenle makbuzlu çekim işlemlerinde kredi kartı güvenlik numarası makbuzun üzerine yansımaz. Ayrıca bir çok bilginize er,işebilen çağrı merkezi çalışanları dahi bu numarayı bilemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu