KONUT KREDİLERİ

İpotekli Ev Satılabilir Mİ?

İpotekli ev, kredi ile satın alınan evin kredi borcunun bitmesine kadar bankaya garanti olarak evin rehin verilmesidir. Bu da evin tüm borçları bitinceye kadar satılamayacağı anlamına gelmektedir. Ama ev kredisi 10 sene boyunca devam etmesi ve kişilerin bu süreçte değişik nedenlerden dolayı evlerini satmak istemeleri nedeni ile bankalar, ipotek altındaki evin satışı ile ilgili olarak bazı çalışmalara izin vermektedir. Bunun en çok kullanılanı da şunlardır;

  • Ev kredisinin kapatılması ile ipoteğin kaldırılması
  • Ev kredisi transferi ile evin satılması

Bu iki yöntem arasında daha çok kredi borcu transferi tercih edilmektedir. Genelde evi satın almak isteyen borcu da üstüne almaktadır. Ama farklı yollar da vardır. İşte  ipotekli evin satın alma yolları.

Kredi çeken banka müşterisinin borcunu ödeyememesi durumunda kişinin elinde bulunan gayrimenkulünü “ ev, araba, arsa “ gibi mülküne el koymasına ipotek denilmektedir. Banka bu sisteme bir nevi teminat olarak kabul etmektedir. Müşterinin kredi ödemesini bitirmesi ile ipotek ortadan kalkmaktadır.

İpotekli ev alımları daha çok konut kredisi kullanarak alınmaktadır. Peki, aldığınız evi satmak istediğinizde ipotekli ev satılabilir mi? Makalemizde sizler için konut kredisi kullanarak ipotekli ev satışı yapılır mı?  Konusunu ayrıntılı olarak inceledik. Makalemize ilk önce konut kredisi ile ev alımı nasıl yapılmaktadır? Konusunu ele alalım

Konut Kredisi İle Ev Alımı

Hayalindeki eve sahip olmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettikleri yöntem konut kredileridir. Kira öder gibi konut kredisi ödeyerek ev sahibi olmak çoğu kişilerin tercih ettiği bir yöntem olmasına rağmen kredinin riskleri de bulunmaktadır. Kredi kullanım aşamasında banka sizden bir gayrimenkulünüzü ipotek altına almayı isteyebilmektedir. Bu durumda evi satmak istediğinizde ipotekli evimi satabilir miyim? Sorusunu sormaya başlarsınız.

Konut Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Konut Kredisi çekilmeden önce süreç zarfında yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerden ilki almak istediğiniz ev krediye uygun mu? Onu araştırmanız gerekmektedir.

Konut kredisi almak istiyorsanız ilk olarak almak istediğiniz evi araştırmaya başlamanız gerekmektedir. Çünkü konut kredisi kullanım aşamalarında banka sizden teminat olarak bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmenizi isteyecektir. İpotek edilecek gayrimenkulünüz yoksa alacağınız evi ipotek ettirecek. Bu yüzden alacağınız evin konut kredisine uygun olması gerekmektedir.

Kredi kullanım aşamasında en önemli ikinci aşama olarak konut kredisi veren bankaları iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bankalar bazı dönemlerde konut kredileri kampanyaları düzenlemektedir. Kampanyaları takip ederek en uygun faiz oranlarını veren bankaları araştırıp, vade süresini değerlendirip, limit hesabı yapılarak size uygun olan banka ile çalışmanız mantıklı olacaktır.

Konut Kredisine Başvuru

Konut kredisi kullanmak isteğinizde tercih ettiğiniz bankanın internet adresinden, mobil aracılığıyla sms atarak ya da bireysel kredi başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler arasında en mantıklı olanı bireysel başvuru yapmanız olacaktır. Çünkü alacağınız kredinin vade oranını, kullanmak istediğiniz limiti, almak istediğiniz evin krediye uygunluğu gibi konularda müşteri temsilcisi size daha net bilgiler verecektir.

Konut Kredisi Devam Eden İpotekli Ev Satılır Mı?

Konut kredisi ile ev alımı doğru ödeme planı yapıldığı taktirde mantıklıdır. Lakin hayat her zaman planladığımız gibi gitmemekte, süreç içerisinde aksaklıklar çıkabilmektedir. Bu durumda ipotekli evinizi satmak istediğinizde satış mümkün müdür? Evet, evinizi satabilirsiniz fakat en başta evinizi alacak müşteri ile anlaşmanız gerekmektedir.

Evinizi konut kredisi ile aldığınızı, krediyi ödeme aşamasında olduğunuzu ve halen ipoteğinin kalkmadığını beyan etmeniz gerekmektedir. Alıcı evinizi kredi ile alacaksa bu durumda banka ile yeni bir sözleşme imzalayarak sizin borcunuzu devralabilmektedir. Bu durumda unutmamanız gereken bir durum söz konusu da erken ödeme yaparak erken ödeme cezası da ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Not; İpotekli ev kredilerinde bankalar arasında faiz oranları kıyaslanarak en düşük faizli kredi tercih edilmelidir. İpotekli ev eski kredi çekilen bankadan alınacak diye bir kural yok. Evi satın alan kişi istediği farklı bir bankadan kredisini çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu