KONUT KREDİLERİ

Kredi Çekmeden Ev Alma Yöntemleri

Ev satın almak isteyen kişiler için tek seçenek banka kredisi değildir. Banka kredisi çekmeden de ev satın alınabilmektedir. Ev almak isteyenler banka dışında, kooperatif, emin evim sistemi ya da farklı bir şekilde ev sahibi olabilir. Eski usul ev sahibi olma tekniklerinin başında gelen sistem ise şudur; güvenilir 5-6 arkadaş bir araya gelerek ev yapım işi yapabilir ve o şekilde ev sahibi olurlardı. Ama artık bu sistemi uygulayan pek kimse yoktur. Ama sizin için aşağıda en çok kullanılan ve unutulan ev sahibi olma sistemleri hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Eski Usul Ev Sahibi Olma Yolları

Eskiden kişiler arasına güven duygusu daha güçlü olduğu için, bir grup arkadaş önce belli bir miktar para toplar ve öncelikle arsa alırlardı. Daha sonra sırası ile katlar çıkılıp ve ince işçilik kalıncaya kadar evler yapılırdı. Bu şekilde hem ayrı ayrı arsa parası verilmezdi hem de emlak ve müteahhitlik parası verilmezdi. Tabi bu sistemin en büyük karı da kredisiz ev alma olduğu için faiz ödenmek zorunda kalınmıyordu.  Bu unutulmuş bilgiyi de verdikten sonra şimdi günümüzde en çok kullanılan kredisiz ev satın alma yollarına bakalım.

Ev fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla ev almak isteyenlerin aklına ilk olarak kredi çekmek gelse de kredi çekmeden ev alma yöntemleri de vardır. Belirteceğimiz ev alma taktikleri ile kredi çekmeden, faiz ödemeden ev sahibi olabilirsiniz.

TOKİ’den Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Kredi çekmeden ev alma yöntemleri arasında en yaygın olanlardan birisi TOKİ’dir. Peki TOKİ’den nasıl ev sahibi olunur? TOKİ projeleri devlet iştirakiyle hazırlanan projelerdir. Bu yüzden illerde ve ilçelerde çeşitli zamanlarda ilana çıkılır. Yeterli başvuru olursa proje uygulanma aşamasına geçilir. Oldukça rağbet gören TOKİ projeleri genel olarak orta ve düşük gelir düzeyine yönelik olduğu için başvuru sayısı çok yüksek olur.

Başvuranlar arasından kura ile çekiliş yapılır ve projede hangi daireye kura çekerse kişi o daireyi almaya hak kazanır. İsterse çıkan kura sonucuna başvuru yapmaz ve yedek kişiler arasından projeye dahil edilenler olur. TOKİ projelerinde ödemeler kira öder gibidir ve genel olarak daire oturuma hazır hale geldiğinde ödemeler başlar.

Kooperatifle Faizsiz Ev Almanın Yolu

Kredi çekmeden ev alma yöntemlerinden birisi de kooperatifler kanalıyla ev sahibi olmaktır. Ülkemizin çeşitli yerlerinde farklı kooperatifler ev inşa etmektedir. Bu projede kişilerin verdikleri paralar ile inşaat ilerler ve para toplandıkça inşaat yükselir. İnşaatların bitişi ve evlerin hazır oluşuna dair bir kesinlik çoğu zaman olmaz.

Fakat inşaatta eve girenler ödemlerini hızlı yaparlarsa evler de daha kısa sürede tamamlanır. Bu yöntem faizsiz ev almanın yolları arasında birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus güvenilir ve kalitesini ispatlamış bir kooperatif şirketiyle çalışmaktır.

Eminevim ile Ev Almanın Yolu

Kredi çekmeden ev almak isteyenlerin başvurduğu bir diğer kanal ise katılım kuruluşlarıdır. Bu katılım kuruluşları arasında şu an en bilineni Eminevim’dir. Eminevim’de 10, 15, 20 kişi gibi gruplar oluşturulmakta ve bütçeniz doğrultusunda her ay para yatırmanız gerekmektedir.

Bir süre sonra yatırılan para evin peşinatı olarak kabul edilir ve gruptaki kişiler her ay tek tek ev sahibi yapılır. Almak istediğiniz evi belirleyip şirkete gösterirsiniz ve evi alırsınız. Evinizin toplu ücreti şirket havuzundan karşılanır ve evinizin ücreti bitene kadar şirkete düzenli para yatırmaya devam edersiniz. Sistemde hiçbir şekilde faiz, vade oranı yoktur. Bir nevi altın günü gibi toplanan paralarla her ay bir kişinin ev sahibi olmasıdır.

Katılım Bankaları İle Kredi Çekmeden Ev Almak

İnançları ve dini hassasiyetleri dolayısıyla faize bulaşmak istemeyenlerin ev almak için tercih ettiği yollardan birisi katılım bankalarını kullanmaktır. Ülkemizde faaliyet gösteren katılım bankaları ile faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür. Ülkemizde mevcut katılım bankaları Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım’dır. Bu bankalar faizsiz konut kredisi veriyor, fakat kâr payı adı altında bir ek ödeme alıyor. Eğer hassasiyetiniz faiz ödememek ise katılım bankalarını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu