PRATİK BİLGİLER

Mersis No Nedir? Mersis’e Nasıl Kayıt Olunur?

Mersis no 16 haneden oluşmakta ve iki temel fonkisyonun sağlanmasına yönelik olarak kullanılmaktadır. Limitet ve Anonim şirketlerde ‘’0’’ ile başlayan mersis numarasının ardından şirketin vergi numarası gelir.

Size de sürekli farklı numaralardan mesaj geliyorsa; mersis numarası hakkında bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Şahıs işletmelerinde ise mersis no şirket sahibinin T.C kimlik numarası ile başlar ve 00015 veya 00019 şeklinde biter. Mersis no, üstte anlatılan gibi değil de karmaşık sayılardan meydana geliyorsa, bu şirketinize verilmiş bulunan geçici mersis numarasıdır. İşletmeler bu gibi durumlarda ticaret sicil müdürlüğüne başvuru yaparak işletmelerine özel mersis numarası alma talebinde bulunabilmektedir.

Mersis No Hangi Amaca Yönelik Olarak Kullanılır?

Merkezi Sicil Kayıt Sisteminin kısaltılmışı olan Mersis, iki temel fonksiyonun sağlanması amacına yönelik olarak tasarlanmış bulunan bir merkezi bilgi sistemidir. Bunlardan birincisi ticari işletme vasfına sahip şirket ve diğer işletmelerin kayıt, değişiklik ve terkin işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi, ticaret sicil kayıtları, tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin depolanması ve elektronik ortamda sunulmasına yöneliktir. Bir diğeri ise, meslek örgütleri, sendikalar, oda ve birlikler, tacir, serbest meslek sahipleri, kamu kurum ve kuruluşları gibi tüzel kişilik ve ekonomik birimlerin tekil numara ile bir sistemde birleştirilmesidir. Böylece kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacı olan tüzel kişiliklerle ilgili bilgilerin tek bir noktadan elde edilebilmesini sağlamak mümkün hale gelmektedir.

Mersis Kullanıcı Kaydı Oluşturma

Mersis, Türkiye’nin e-dönüşüm projeleri arasında yer alan en önemli tasarımlar arasında yer almaktadır. Ticari faaliyetlerle ilgili bilgilere daha güvenilir ve hızlı bir şekilde erişebilmeye olanak sağlayan sisteme internet üzerinden yapılan kullanıcı kaydı ile dâhil olabilmek mümkündür. Mersis üzerinden ticari sicil işlemlerinin yapılabilmesi için yapılması gereken ilk iş, firma yetkilisinin sisteme kaydını yaptırmasıdır. Mersis kaydı oluşturmak istediğinizde aşağıdaki yönergeleri izleyerek kısa süre içerisinde kayıt yaptırabilir, aktive ederek ihtiyaç duyduğunuz işlemleri yapabilirsiniz.

  • İlk iş olarak bilgisayarınızdan http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine girin ve karşınıza çıkan ekrandaki ‘’Kayıt’’ tuşuna basın
  • Kayıt tuşuna basmanızı takiben açılacak olan ekrandaki alanları doğru olarak doldurun.
  • Bilgileri eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olduktan sonra ‘’kaydet’’ butonuna basarak kullanıcı kaydınızı oluşturun.
  • Kaydınızı kaydetmenizin ardından sisteme vermiş olduğunuz e-mail adresinize bir mail gelecektir. Gelen maili tıklayarak kaydınızı oluşturun.
  • Kaydınızın sistem tarafından onaylanmasından sonra yeniden sisteme girerek üst sağ köşede bulunan ‘’kullanıcı e-imza aktivasyon’’linkini tıklayın ve kullanıcı aktivasyonunu gerçekleştirin.
  • Onaylama sonrasında açılan ekranda sertifika bilgileri sunulacaktır. Bu bilgileri kontrol ettikten sonra ‘’ devam et ‘’ butonuna basarak şifre ekranının açılmasını sağlayın.
  • Kendi belirleyeceğiniz e-imza şifresini hatasız bir şekilde girin ve ‘’imzala’’ butonuna basın.
  • İşlemleri eksiksiz yapmış olmanız halinde ‘’imza işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı’’ şeklinde bir uyarı ibaresi açılacaktır. Bu uyarıyı gördükten sonra ‘’tamam’’ butonuna basarak işleminizi tamamlayın.

Kayıt işleminizi doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde doldurduysanız sicil işlemlerini yapmanıza olanak sağlayacak olan butonlar aktif hale gelecektir.

Mersis dijital dünyadaki gelişmelere ayak uydurarak, kamunun ticari faaliyetler ve bu faaliyetleri yürütenlerle ilgili bilgi erişimini kolaylaştırmak amacına yönelik olarak tasarlanmış sistemlerden biridir. Kamunun elektronik tabanlı bir veri deposu elde etmesine yönelik olarak tasarlanmış bulunan MERNİS, (Merkezi Nüfus İdaresi), UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı),TAKBİS(Tapu Kadastro Bilgi Sistemi) gibi altyapısı son derece güvenli dijital tasarımlar arasında yer almaktadır. Sistem sayesinde zamandan tasarruf edildiği gibi, ticari faaliyet gösteren şirketler ve tüzel kişilikler ihtiyaç duydukları birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu