BANKA HİZMETLERİ

ATM Sahte Para Verir Mi?  

Banka hesaplarında duran paraların çekilebilmesi için her zaman vakit bulunup banka şubesine gidilemez. Bunun yerine işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için bankamatikler kullanılmaktadır. Bankamatiklerden çekilen paraların güvenliği konusunda herhangi bir endişe duyulmadan bu paralar her yerde kullanılabilmektedir. Ama piyasada son zamanlarda çok fazla sahte paranın dolaşması yüzünde, vatandaşlar arasında ATM sahte para verir mi endişesi başlamıştır.  Peki ATM’lerin vermiş olduğu paraların sahte çıkma ihtimali var mıdır?

 

Bankamatikler Sahte Para Kabul Eder Mi?

Bankamatiklerin sahte para vermesi için öncelikle dışarından sahte parayı kabul etmesi gerekmektedir. Bankamatiklere iki türlü para takviyesi yapılmaktadır. Birincisi, banka görevlilerince yapılan para takviyeleridir ki bu paraların sahte çıkması imkansızdır. Çünkü, para sayma makinesinde geçen bu paraların her biri yasal paralar olmaktadır.

Bunun dışında bankamatiklere ayrıca banka müşterilerinin hesaba para yatırma ya da EFT-Havale yapmak kaydı ile para yatırma işlemleri olmaktadır. Bu işlemler için kullanılan paraların sahte olup olmaması bankamatik güvenliği noktasında sorun oluşturmaz. Çünkü bankamatikler kendisine yatırılan sahte paraları kabul etmez. Bu sahte paraları yutar ya da geri iade eder.

 

ATM’ye Sahte Para Yatırılamaz!

Bankamatiklerde akıllı okuyucular olduğu için, sahte para anında tespit edilir ve reddedilir. Sahte para kabul etmeyen ATM’lerin müşterilere sahte para vermesi de mümkün değildir.

Bankamatiklerin sahte para verip vermemesi hususunu toparlayacak olursak; bankamatikler, sahte para vermez; çünkü dışarından sahte para girişi mümkün değildir.  Bankamatik sahte para vermese bile dışarında alına paraların sahte olma ihtimali her zaman vardır. Peki dışarından alınan sahte paralar nasıl anlaşılır?

 

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basılan kağıt paraların tıpa tıp benzerler basılmak kaydı ile geçersiz ve sahte para basımı yapılabilmektedir. Ama sahte para basanlar bazı ayrıntıları tam olarak paralara yansıtamazlar. Peki nedir bu ayrıntılar; Bunlar;

  • Paranın ön sağ yüzünde gölge şeklinde Atatürk resmi olması gerekmektedir
  • Paranın tam ortasında yarı şeffaf şerit geçmelidir
  • Paranın ön yüzünde parlak MB barkodu olmak zorundadır
  • Sahte para mor ötesi ışın kalemi ile çizilebilir

Bu saydığımız ayrıntılar herkes tarafından kolayca anlaşılabilecek ayrıntılardır. Bunların dışında birçok küçük ayrıntı bulunmaktadır. Ama sahte para tespiti yapmak isteyenler için saydığımız kriterler yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu