ÇEK-SENET

Kredi Çekemeyenler İçin Borç Para Bulma Yolları

Banka kredisi alamayanlar için bazı ek para bulma yöntemleri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle senetle para bulma son dönemde banka harici kredi için oldukça iyi bir seçenek haline gelmiştir. Yasalar dahilinde alınması durumunda çok yüksek olmayan faiz oranları ile bu kredi türünden yararlanılabilir. Örneğin şu aralar Ziraat Bankası senetle kredi vermektedir. Bunun yanında özel kurumlar da senetle kredi veren yerler arasına şimdiden girdi.

Acil nakit ihtiyacı olanlar için kredi dışında para bulma yöntemi olarak senetle borç bulma hakkında her şey yazımızda.

Bankaya Alternatif Para Bulma

Acil nakit ihtiyacı hisseden çoğu kişi alternatif yollar aramaktadır. İlk tercih olarak da bankalardan kredi çekmektir. Fakat bazı durumlarda bankalar kredi verme yollarını kişilere kapatmaktadır. Bu durumlardan biri kredi notunun kredi kullanımı için yeterli olmaması ve kredi kart ödemelerinin yapılmaması ya da zamanında yapılmamasıdır.

Böyle kişiler bankalar nezdinde tehlikeli görülüp kredi vermeye yanaşmamaktadırlar. Bu durumda kişiler kredi kullanma seçeneği olumsuz olacağından ekstra alternatifleri değerlendirmekte nakit ihtiyaçlarını karşılamak için senet karşılığı borç veren yerleri araştırmaktadırlar.

Senet Karşılığı Faizle Borç Veren Yerler

Bankadan kredi alamayan kişilerin imdadına senetle borç veren yerler yetişmektedir. Bu kişiler ; galericiler , sarraflar , tüccarlar dır. Böyle kişiler tefeci olarak da bilinmektedir. Böyle kişilerden para almak çok da mantıklı değildir. Borcunuzu ödeyemediğiniz anda borç katlanarak artmakta ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Tefeciye bulaşmadan bankadan komisyonla kredi kullanmak isteyenler ne yapmalılar?

Komisyon Karşılığında Kredi Veren Yerler

Kredi notu düşük olan ya da kredi limiti dolmuş olan kişiler tefeciye bulaşmadan bankadan kredi kullanmak istediklerinde mecburen bir kişiye belli miktarda komisyon ödeyerek kredi kullanabilmektedir. Bu alternatifi daha çok tefeciye bulaşmak istemeyen, dolaylı yoldan olsa da bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin tercih ettikleri yoldur. Böyle kişiler komisyonla kredi veren yerleri aramaya başlamaktadırlar

Yüzdelik Oran Diliminde Borç Veren Yerler

Kredi sicili bozuk olan binlerce insan bankalar dışında kredi veren yerlere başvurmakla birlikte tefecilerden de para almaya çekinmektedirler. Bunda en büyük etken borç verildiği zaman geri ödemelerde faiz oranlarının çok yüksek olması, hatta ödenemediği durumlarda farklı durumların ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bundan dolayı en garanti yol olarak müşteriler bankaları tercih etmekte, kendileri bankalardan kredi çekemiyorlarsa yüzdelik dilimi hesaba katılarak kredi veren yerleri araştırmaya başlamaktadırlar.

Komisyonla Kredi Alma Yöntemi

Komisyon karşılığı bankalardan kredi çeken birçok firma bulunmaktadır. Daha çok bu firmalar; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bu firmalar sizin adınıza bankalardan kredi çekmekte, siz de zamanla elinize para geçtikçe komisyon aldığınız firmaya ödeme yapacaksınız. Şunu asla unutmamanız gerekir ki; komisyon karşılığı bankalardan kredi çeken firmaların sayısı piyasada oldukça arttığı için kredi kullanmak istediğinizde detaylı bir araştırma yaparak komisyon şirketinin güvenirliliğini detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra çalışmaya başlamalısınız.

Komisyonla Kredide Faiz Oranları

Komisyonla kredi çekeceğiniz zaman komisyoncu firmanın BDDK ya kaydı olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Komisyon alan firmaların yüzdelik dilimleri firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber genellikle %20-%30 arasında değişmektedir.

Kredide Komisyon Hesaplanması

Nazı firmalar komisyon karşılığından %30 kar elde ederken bazı firmalar %10 kar elde etmektedir. Peki, bu oran neye göre belirlenmektedir?

Kredi talebinde bulunan kişinin sicil durumu ve kredi notu en önemli iki faktördür. Kredi notunuz düşük olduğunda bankalar kredi vermeyeceğinden , komisyoncu firmalara başvuru yaparak kredi kullanmak istediğinizde de bu firmalar sizden daha yüksek yüzdelik oranda komisyon ücreti talep edeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu