BANKA HİZMETLERİ

Avuç içi ile para çekme nasıl yapılır?

Avuç içi ile para çekme nasıl yapılır?

Günümüzde her geçen gün bir öncekinden daha gelişmiş teknolojik aletler ve yöntemler görmekteyiz. Her birinin yaşamı kolaylaştırdığı yadsınamaz. Son gelişmeler sayesinde yanınızda kredi kartınız, bankamatik kartınız olmadan ATM’lerden para çekmek mümkün olmaktadır. Söz konusu yöntem otomatik para çekme makinelerinden (ATM) el izi veya avuç izi ile para çekme yöntemidir. Günlük hayattan aslında çok yabancı olmadığımız, geçtiğimiz yıldan beri hastanelerde kullanılan avuç içi okuma yönteminin para çekerken de kullanılabilecek olması sevindirici bir gelişme olarak görülüyor. Daha önce hiç kullanmadıysanız avuç içi ile para çekme nasıl yapılır sorusunu soracaksınız doğal olarak.

Bankaların ATM’lerine monte edilmiş, vücut ısısına hassas olan özel bölüme elini koyan müşterinin istediği bankacılık hizmetini başlatabilmekte ancak öncelikle hangi banka ile çalışıyorsanız el veya avuç izini kaydettirmesi gerekiyor. Bankanıza gidip sistemi kullanmak istediğinizi beyan ediyor ve özel bir cihaz aracılığı ile sisteme avuç içi içiniz kaydediliyor. Bu işlem için bankanız herhangi bir ücret almıyor.

Kaydınız işleme koyulduktan sonra bankamatiğe gittiğinizde öncelikle ekranda beliren menüden nasıl giriş yapacağınızı seçiyor (avuç içi ile giriş), ekranda çıkan bölüme T.C. Kimlik numaranızı yazıyor, avucunuzu ekranda belirtilen talimatlara uygun olarak cihaza yerleştirip hesabınıza ulaşabiliyorsunuz. Eğer para çekecekseniz bu menüyü seçtiğinizde ekranda yeniden avuç içinizi cihaza yerleştirip tanıtmanızı isteyen bir talimat çıkıyor. Bunu yaptıktan sonra artık paranızı çekip cebinize koyabiliyorsunuz. Bu sistemi kullanmak için her defasında otomatik para çekme makinelerine gittiğinizde aynı sıra ile işlem başlatabiliyor, menülere ulaşabiliyorsunuz. İşlemleriniz bittiğinde ise ekrandaki uyarıları takip ederek sonuçlandırıyor ve sistemden ayrılıyorsunuz.

Her insanın elindeki izlerin farklı ve eşsiz olmasından yola çıkılarak geliştirilmiş yöntem çağı yakalamış gibi görünüyor. Kartlarınızı evde unutmak, çaldırmak, şifreleri hatırlayamamak gibi durumlar artık bu sayede sorun olmaktan çıkıyor. Biometrik işlem yapan kimlik doğrulama setine avuç içi okutularak gündelik işlerden olan para çekme, para yatırma, bakiye sorma, havale yapma, çeşitli ödemeler yapılabilmekte.

Atmlerden kartsız para çekme işlemini sizlerde yapmak ve kart derdi olmadan para çekmek istiyrsanız hemen en yakın Ziraat Bankası şubesine gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu