ÇEK-SENET

Senetle Borç Para Veren Yerler Firmalar İkrazatçılar

Vatandaşların ya da esnafların acil nakit ihtiyaçları için bankaya başvuru yapmaları sonrası ret cevabı almaları söz konusu olabilir. Bu durumda acil nakit ihtiyaç için birçok kişi senetle kredi veren ya da senetle elden borç para veren yerlere başvuru yapmaktadır. Peki acil para lazım nereden para bulabilirim diyen kişiler için, senetle borç para veren yerler firmalar ya da ikrazatçılar hangileridir. Bu yerler nerede bulunur?

 

Senetle Elden Para Veren Şirketler

Acil para sıkışan insanların imdadına çoğu zaman senetle para veren firmalar yetişmektedir. Bu yerler, resmi yollar ile çalışıp kişilere aslında bir nevi kredi çıkartmaktadır. Sadece ödemeleri garanti altına almak için senet imzalamaktadır. Senetlerin günü geldikçe de kişiler bu paraları bu firmalara geri ödemek durumundadır. Senetle para veren şirketler, İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Kayseri Bursa, Adana gibi illerde yaygınlık kazanmışlardır. Bu illerde bulunan esnaf ve vatandaşlar bu gibi yerlerden her zaman borç para bulabilir.

 

Senetle Para Veren İkrazatçılar

İkrazatçı denilen yerler senet karşılığında kredi ya da borç para vermektedir. Komisyon karşılığı olarak para temin eden bu yerler yine büyük şehirlerin her birinde bulunabilir. Bu yerlerin yanında ayrıca, senet karşılığı borç para veren kuyumcular da vardır. Kuyumcular acil para ihtiyacında kişilere elden borç para vermektedir. Kredi olarak verilmeyen sadece söz ile ya da senetle verilen bu borçların bazıları yüksek komisyon ile verilirken bazıları da bankaların uygulamış olduğu kredi faizine göre hesaplanmaktadır.

 

Senet Borç Para Veren Yerler Firmalar İkrazatçılar

Çek ve Senetleri Para Çeviren Yerler

Vatandaşların ya da esnafların elinde çek ya da senetle bulunabilir. Bu gibi evrakların hemen nakde çevrilmesi için aracı şirketler bulunmaktadır. Bu işi faktöring şirketler uzun yıllardır yapmaktadır. Yine bazı büyük esnaflar da senetleri alarak bunu komisyon karşılığında paraya çevirebilmektedir. Örneğin sizin elinizde, 10 ay sonrasına hazırlanmış bir çek ya da senet olabilir. Bu çekin değeri söz gelimi 20 bin TL olsun. Senet bozan ya da çek kıran yerlere başvuru yaptığınızda; öncelikle çeki düzenleyen kişinin çek risk raporu sorgulanır.

Eğer kişi çok riskli değilse o zaman belli bir komisyon altında senet ya da çek bozdurulur. 20 bin TL çek 10 ay önce bozdurulduğu için ortalama olarak 2 bin TL kesinti yapılacaktır. Yani siz 20 bin TL çeki 18 bin TL’ye satmış olacaksınız. Bu yöntem acil nakit para lazım olduğunda oldukça işe yaramaktadır. Bankalar da bu işi yapmakta ama çok düşük riski olan kişilerde bile sorun yarattığı için, vatandaşlar genelde aracı kişilere başvuru yapmaktadır.

Bir Yorum

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu