Üstünlük Kompleksi Nedir?

Üstünlük Kompleksi Nedir?
17 Mayıs 2015 tarihinde eklendi, 94 kez okundu.

Üstünlük kompleksinden etkilenen birey kendini çok kötü hisseder.  Duygularını kendi için yaşar ve psikolojik bozukluk çeker. Diğer insanlara üstün hissettiği için başkalarının düşüncelerine anlam veremez ve genel ihmalleri ortaya çıkarır. Üstünlük kompleksi olan kişiler genellikle büyüklenme duygusu sergiler. Bunlar genellikle daha iyi ya da daha önemli olduklarını hissettikleri için diğer insanların yaptığı her şeyi başarısız olarak görürler.

  • Üstünlük kompleksi olan kişilerin kendine karşı abartılı hisleri vardır.
  • Üstünlük kompleksi olan kişiler herkesten üstün hisseder.
  • Üstünlük kompleksi ile bir birey genellikle başkalarının söylediklerine hiçbir konuda dinlemez.
  • Ebeveynlerin sözlü tacizleri çocuklarında üstünlük kompleksinin gelişmesine yol açabilir.
  • Üstünlük kompleksi olan biri, başkalarından mantıksız beklentiler arzular.
  • Normal bir ilişki kuralları kendileri için geçerli kılar ama üstünlük kompleksi olan insanlar böyle hissetmez ve kuralları herkes için koyar.

Bu bozukluk, narsisizmden veya megalomanisi şeklinde de ifade edilebilir. Üstünlük kompleksi olan birinin kibirliliği, empati eksikliği ve övünmek için bir eğilimi vardır. Bir narsistik kişiliğe sahip bireyler genellikle yakın ilişkiler sürdürmekte zorlanır. Bazı iyi cümleleri bile bir hakaret olarak algılayarak yoğun bir reaksiyonu gösterirler. Üstünlük kompleksi ile kişi hayranlık görmek ister. Kendini geminin kaptanı gibi görür.

Genellikle bu aşağılık kompleksinin bir sonucudur. Bireysel olasılıkla bir şekilde yetersiz veya önemsiz hisseder ve bir hayali üstünlük ile bencilliğe girişerek bunu telafi etmek için çalışır. Hiçbir altta yatan aşağılık kompleksi varsa, bireysel üstünlük duyguları yetişkinlikte de sorunlara yol açar. Bir çocuk anne ve babasının övgü ve takdirini almamışsa ya da çok almışsa bu sorun ortaya çıkar. Diğer olası nedenler ise ebeveynlerin duygusal istismar, aşırı eleştiridir.

Üstünlük kompleksleri ile bireyler genellikle insanların konuşmalarını keser ve genellikle başkalarının söylediklerine karşı gelir. Tartışmayı kendi etrafına çekmeye çalışır ve sık sık kelime ben, bana, benim ifadelerini kullanma eğilimindedir. Narsistik kişiliğe sahip olanlar kurallar kendileri için geçerli değildir ve genellikle yetkisini meydan okumak için koyar.

Üstünlük kompleksi ve öz-değer sağlıklı bir anlamda ayırt etmek önemlidir. Kendilerini yüksek bir güven düzeyine sahip olanlar yanlış narsisistik ya da üstünlük duygusu sahip olarak tarif edilebilir. Sadece kendi yeteneklerine güvenenler genellikle başkaları için tam bir ihmal ya da empati eksikliği göstermezler. Bu bireyler uzman veya belli bölgelerde çok yetenekli olduğunu iddia etse de, onların diğerlerinden üstün olmadığının bilincindeyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git