Türkiye’de Finans Sektörünün Yeri Ve Önemi Nedir?

Türkiye’de Finans Sektörünün Yeri Ve Önemi Nedir?
27 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

Türkiye’ de zaman zaman yaşanan eylemler, kaoslar ve ya halkın tepkisiyle sokaklara taşan sesini duyurma çabası, finans sektörünün çok hızlı değişmesine, yüksek faiz oranlarına, bankacılık işlemlerinde ödenen ücretlere kadar hemen hepsine yansıyarak, finansal dalgalanma yaratmaktadır. Bu sektörün barındırdığı bankalar, emeklilik fonları, sigorta şirketleri, hisse senedi, tahvil piyasalarını kapsayan geniş bir sektör durumundadır. Bu nedenle de ülke ekonomisinin istikrarı için önemli bir konumdadır. Bu sektörün tamamına yakın kısmını bankalar oluşturduğundan, ayrıca önemlidir. Bankanın birçok ürün ve hizmet sağlaması, reel piyasaya kaynak oluşturması ve siyasilerin yakından ilgilendikleri bir sektör olması açısından da önemini sağlamlaştırmaktadır.

 

Bu sektörün ülkenin kalbi görevini görmesi nedeniyle de su istimallere açık bir durumda olması bazı ülke ekonomisi üzerinde söz sahibi olan kişi ve kurumlar tarafında da yönetilmek istenebiliyor. Bu isteklerini küçük veya küresel bir kriz haline dönüştürme çabası içine girebiliyorlar. Reel piyasayla, finansın birbirine bağlı bir zincir durumunda bulunmasından dolayı, iki piyasanın da birbiriyle uyum içinde olması ülke ekonomisi için şarttır. Finans sektörü, reel sektördeki gücünü kötüye kullanmaması, gelişme ve kalkınmanın istikrarı için önemlidir. Finans kurumları bu gücü suiistimal ettiğinde ülke ekonomisine ciddi zararlar verebilir hatta onarımı mümkün olmayabilir.

 

Küreselleşen bir dünyada ülke olarak varlığının devamlılığını sağlayabilmek için, dünyayla aynı finans değerlerinin kullanılması, küresel bir analiz yapabilmek için gereklidir. Türkiye’nin son yıllardaki finansal gelişimine bakıldığında bankaların müşterilere kullandırdıkları kredi miktarı oldukça artış göstermektedir.2000 yılıyla 2012 yılı arasında ki bu artış %37 iken 2012 yılında % 72’ lere çıkmıştır. Aynı büyüme oranı bankaların sermaye-varlık artışlarında da söz konusu olmuştur. Dünyada birçok ülke % 1-2 sermaye artırımı yapmış, Türkiye’de bu oran %6’lardan %12’lere yükselmiştir. Bunun Türkiye için yararı büyüktür çünkü banka sermaye-varlık artırımının yüksek olması, ülke ekonomisine büyük artılar sağlamaktadır.

Türkiye’ de Merkez bankasının son yıllarda yaptığı faiz lobisinin kolay para kazanma yöntemine uyguladığı kesin ve kontrollü artışlar para piyasasının da hızlı dalgalanmasının önüne geçmiştir. Bu uygulamaları belli bir kesim tarafından eleştirilse de merkez bankası baskılardan etkilenmemiştir.

Fatih Gökyıldız

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git