Swift kodu nedir?

Swift kodu nedir?
31 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 62 kez okundu.

Bankalar aracılığı ile yurt dışına para transferi yapanlar swift kodunu oldukça sık duymaktadır. Banka hesaplarınızdan yurt dışındaki herhangi bir bankaya para aktardığınızda swift koduna ihtiyacınız olacaktır. Swift kodu nedir, konumuzun devamında swift kodu ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

bankalar

Swift kodu nedir?

Uluslar arası bankacılıkta bankalar birbirlerini isim olarak değil swift kodu olarak tanırlar. Bunun nedeni para transferlerinde herhangi bir karışıklığın oluşmaması içindir. Her bankanın kendine özgü bir swift kodu vardır. Benzersiz swift kodları sayesinde para transferi işlemi yapılırken banka ayrımı hızlı bir şekilde yapılır. Ayrıca bir bankanın kendi swift koduna ek olarak kendi şubeleri içinde kod verebilmektedir. Bir bankanın swift kodu ABCD ise, hesabın bulunduğu şubenin kodunu ABCDXX olarak atayabilir. Genel olarak swift koduna ek olarak bankanın şube kodu yazılmaktadır.

Yurt dışı banka hesaplarına yapacağınız işlemlerde swift kodunu kullanılır ve belirli valör tarihleri vardır. Genel olarak bankalar hafta içi 17:00 saatine kadar yapılan swift işlemlerinde aynı gün valörlü olarak işleme koyarlar. Bunun anlamı paranın gönderilme süresi o an başlar. Ancak 17:00 sattinden sonra yapılan swift işlemlerinin valörü ise bir gün sonra başlar. Bu yüzden yapacağınız işlemlerde saatin, para transfer süresini etkileyeceğini unutmamalısınız.

Banka hesaplarınızdan swift işlemini bankanın şubelerinden ve internet bankacılığından gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak bankaların internet şubelerinden işlemleri gerçekleştirmek daha kolay ve hızlıdır. Hiç bir sıra beklemeden internet bankacılığına bilgileriniz ile giriş yaparak swift işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerde her banka farklı komisyonlar almaktadır. Bu yüzden işleminizi yapmadan önce bankanın keseceği komisyon tutarını öğrenmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git