Senetle Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Senetle Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
7 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 76 kez okundu.

Acil nakit ihtiyacı olan kişiler ellerinde bulundurdukları senetleri bankalara vererek bu evrakları nakde çevirebilirler. Bunun için bankalar erken ödeme yaparak senedin vadesine göre belli bir komisyon alırlar. Özellikle iş adamları KOBİ’ler, esnaflarımız acil paraya ihtiyaç duyduklarına ellerinde senetleri bankalara vererek bunları sıcak paraya dönüştürebilirler. Peki senetle kredi veren bankalar hangileridir? Senetle nasıl kredi çekilebilir?

 

Senetleri Sıcak Paraya Çeviren Bankalar

Esnaflar ve ticaret ile uğraşan kişi ya da kurumlar ellerinde bulunan ve ileri bir tarihte tahsil edilecek olan senetleri belli şartlar altında bazı bankalara vererek bunların erken tahsilatını sağlayabilirler. Senetle kredi veren banka sayısı oldukça fazladır. Birçok banka yapacakları risk analizi sonrası kişilere senet karşılığında kredi ya da diğer bir ifade ile erken senet tahsilatı işleminde müşterilerine yardımı olacaktır.  Kredi yanında ayrıca bazı bankalar senet karşılığında nakit avans da kullandırmaktadır. Örneğin şu anda Ziraat Bankası senet karşılığında hemen aynı saatte nakit avans limiti yansıtmaktadır. Senetlerin limitleri ölçüsünde de nakit avans kolaylığı sağlanmaktadır.

 

Senetle Nasıl Kredi Çekilir? Şartları Nelerdir?

Senetle bankalardan kredi çekebilmek için senedi hazırlayan kişinin risk seviyesinin düşük olması gerekmektedir. Riskli gruptaki senet sahiplerinin senetleri bankalar tarafından erkene çekilerek ödeme yapılmaz. Bankaya senetle kredi başvurusu yapan kişinin kredi notu ya da gelir belgesi burada pek önemli değildir. Çünkü banka senet için ödemiş olduğu parayı senet sahibinden almayıp, senedi düzenleyen kişiden alacaktır. Bu nedenle senedi hazırlayıp imzalayan kişinin senet ve çek risk raporu iyi olmak durumundadır.

Senetle Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 Senet Karşılığında Nakit Para Veren Bankalar

Senet karşılığında şu anda kredi sağlayan ya da nakit ihtiyaçları karşılayan bankalar arasında;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi
  • Garanti Bankası
  • Ak Bank
  • ING Bank
  • QNB Finansbank
  • TEB
  • Şeker Bank

Bankaları yer almaktadır. KOBİ ve ticari bankacılık faaliyetlerine ağırlık veren tüm bankalar senetle kredi verip yine senet karşılığında erken ödemeler yapabilmektedir.

 

Senet Karşılığında Komisyonla Kredi Veren Yerler

Bankalar dışında ayrıca faktöring firmalar da senet karşılığında nakit para vermektedir. Belli bir komisyon karşılığında kredi veren bu yerler BDDK denetiminde olup KOBİ ve esnafların en çok finansman desteği aldığı kurumların başında gelmektedir. Komisyon oranları senedin tahsil zamanına göre değişmektedir. Süre uzadıkça komisyon miktarı da artış gösterecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git