Müfettiş Gözünden Banka Müfettişliği

Müfettiş Gözünden Banka Müfettişliği
10 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 57 kez okundu.

Müfettiş Gözünden Banka Müfettişliği, Banka Müfettişliğinin Artıları Eksileri

Bir banka müfettişi gözünden banka müfettişliği. (Yazı birkaç yıl öncesine ait olduğundan rakamlarda değişiklik söz konusudur.)

Bizlerin bir çalışma bürosu vesaire yoktur. Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 3 bölgeye (az şubeli bankalarda İzmir bölge yoktur) tabi olarak çalışırız. Ancak bu tabilik bölge koordinatörlüğüne bağlılık değildir yanlış anlama, Teftiş Kurulu İzmir bölgesi mesela. Bu bölge ayrımının anlamı ise;

Bankadan bankaya tam tarihleri değişse de genelde haziran-kasım arasını kapsayan 6 ay dönem yaz teftişi (turne) dönemimizdir. Bu dönemde Ankara İstanbul ve İzmir dışında kalan tüm il ve ilçe şubeleri teftiş görür. genelde bu süre 6 ay olarak planlansa da mutlaka geçer. Geriye kalan 5-6 aylık dönem ise kış teftişi dönemimizdir. Bu dönemde hangi bölgeye bağlıysak o ilin merkezindeki, eğer yaz dönemine yetişmemişse de aynı zamanda ilçelerini teftiş ederiz. ayrıca genel müdürlük ve bölge koordinatörlükleri de bu dönemde teftiş edilir.

Artık her banka alımı İstanbul bölge olarak yapıyor, yeterliliği aldıktan sonra (müf. yard. dan müfettişliğe geçiş) geçerli nedeni olana Ankara veya İzmire geçme şansı tanıyor. ama dediğim gibi, yaz turnesindeyken hangi bölgeye bağlı olduğun farketmez, Herkes aynı şartlar altında aynı yerlere gider. Genelde doğudan başlanıp batıya doğru gelinir.

Maaşa gelince, kazancımızın yüksek olduğu doğrudur. En azından kendi bankam için. İkramiyeler ve orta düzey bir dil tazminatı dahil yıl içindeki tüm gelirleri toplayıp 12ye bölünce 3500e yaklaşmaktadır, bu rakam iş bankasında 5000e yaklaşmaktadır. Ayrıca yeterliliği aldıktan sonra da artış olmaktadır. Ancak bazı bankalarda durum çok farklı. İsim ifşa etmeyeyim ancak ortalama maaşı 2000in az üstüne gelen bankalar da yok değil.

Ancak bu kadar maaşın dışarıdan görünüşüne aldanma, çünkü her gün 2 öğün yemeğini cebinden karşıladığını ve her daim lokantadan yemek durumunda olduğunu düşünürsen sırf 300-400 TL yemek masrafı var. Bunun gibi aklına bile gelmeyecek onlarca masrafın olacak emin ol.

İşin en zevkli yanı bazı hafta sonları çıkıp gezmendir. (tabi genelde şubeyi yetiştirebilmek için hafta sonları da çalışırsın, bu gezi dediğim her şubede en fazla bir hafta sonu). Hafta içleri şubenin durumuna göre genelde işten geç çıkarsın (8-9), çalışanların arkamızdan çok da hayırlı konuştuğunu düşünmem o yüzden!

Hep yalnız olacaksın, bilgisayarın ve sen, aylarca. İş arkadaşı, işyeri kavramın senelerce olmayacak(sabite geçene kadar-bankasına göre müdür veya müdür yardımcısı vs. olarak). Aileni sevdiğini ayda bir, belki iki defa göreceksin (yaz için söylüyorum). Bazen soruşturmaya gideceksin, aylarca kalacaksın, kış dönemin de dışarda geçmiş olacak. Bunları göze almadan bu işe girmeyin arkadaşlar. Zordur, yıpratır. Ama şahsi harcaması çok olmayanı kısa sürede iyi bir birikime kavuşturur doğrudur(iş bankası, kamu bankaları ve garanti özellikle). Getirisinin götürülerini karşılayıp karşılamadığı hep tartışılır, kişiden kişiye de değişir. Az da olsa şüphen varsa kamuda sabit bir işi tavsiye ederim.

Bir de, üstad her zaman haklıdır, askeriyedeki komutanım kavramından farksızdır üstad kavramı, bunu da bilesiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git