Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Olan Araç Satılır Mı?  

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Olan Araç Satılır Mı?   
4 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.

 

Devlet araç sahiplerinden her sene motorlu taşıtlar vergisi almaktadır. Bunu yaparken kolaylık olması açısından sürücülere her 6 ayda bir ödeme seçeneği sunmaktadır. Her sürücü temmuz ve ocak ayında MTV ödemesi yapmaktadır. Peki bir sürücü motorlu taşıtlar vergi borcu bulanan aracını satabilir mi? Bununla ilgili onlarca soru karşılaştığımız için bu konu hakkında ayrıntılı bir makale yazma gereği hissettik.

MTV borcu olan aracın satışı yapılır mı?

MTV borcu olan aracın satışı yapılır mı?

Ülkemizde trafikte seyreden araç sayısı ortalama 10 milyonu geçmiş durumda ve her geçen gün bu sayı artmaktadır. Daha önce ülkemizde yaşanan Marmara depremi, Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra ekonominin rahatlaması için bir dizi önlem alınmıştır. Bu önlem paketlerinden bir tanesi özel tüketim vergileri idi. Bunların yanında özel iletiş vergisi ve daha buna benzer birçok vergiyi bu kategoride değerlendirebiliriz. Özel tüketim grubuna giren hususi araçlar vergisi her sürücüden MTV adı altında her 6 ayda bir alınır.   Ülkemizde devlet politikası haline gelmiş olan bu uygulamanın amacı hazineye para akışı sağlamaktır.

 

Peki asıl konumuza gelecek olursak motorlu taşıtlar vergi borcu bulunan bir araç, noter aracılığı ile satılabilir mi? Bu soruya net olarak hayır cevabını verebiliriz. Notere araç satışı için gittiğinizde, aracınızın hiç borcunun olmaması gerekmektedir. Özellikle bakılan borç kalemleri arasında motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezaları yer almaktadır. Aracınızın sigortası ile ilgili borç ya da sigortalılık durumuna bakılmaz. Ama motorlu taşıtlar verginiz ödenmediyse bu borç kapatılıncaya kadar noterden satış yapamayacaksınız.

 

MTV taksitlendirme nasıl yapılır

MTV taksitlendirme nasıl yapılır

Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksitlendirilir Mi?

 

Aracınızı satmak için muhatabınızla anlaştığınızı varsayalım ve satış için notere gittiniz. Ve orada sizi bir borç sürprizi karşıladı. Noterde aracınızın son altı aylık dilimde ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisinin ödenmediğini ve borcunuzun olduğunu öğrendiniz. Ama o anda bu borcu ödeyecek nakit paranızın da olmamasından dolayı bu borcu ödeyemeyeceğinizi dolayısıyla da aracınızın devrini yapamayacağınızı düşünebilirsiniz.

 

Fakat birçok banka kredi kartlarıyla MTV ödemeleri hizmeti vermektedir. Sizin de kredi kartınız varsa bununla MTV ödemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Daha sonra bankanın size sunacağı taksit imkanı ile de MTV borcunuzu taksitlendirmiş olacaksınız. MTV borcunuzun taksitlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgi için MTV taksitlendirme yazımızı okuyunuz. Banka sizin adınıza borcu kredi kartı marifeti ile peşin ödeyeceği için sizin için de aracınızın satışı problemi ortadan kalkmış olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git