Maaşa Göre Çekilebilecek Kredi Miktarı

Maaşa Göre Çekilebilecek Kredi Miktarı
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 82 kez okundu.

Maaş sahibi kişilerin ne kadar kredi çekebilecekleri BDDK tarafından açıkça belirtilmiştir. Kredi başvurusu yapılırken bankalar müşterilerinden ne kadar kredi çekmek istediklerini isterler. Kredi değerlendirme sürecinde banka tarafından kişinin gelirine göre bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme gelir ile çekilmek istenen kredinin limitine göre hesaplanmaktadır. Şu anda kabul edilen kredi çekmek limiti olarak %80’dir. Yani kişi maaşının %80’ine kadar aylık ödeyebileceği bir kredi sahibi olabilir.

Kredi limiti belirlenirken hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisi farklı şekilde hesaplanmaktadır. Çünkü ihtiyaç kredilerinden en fazla 48 ay vade hesaplanırken konut kredilerinde ise 120 aya kadar vade hesaplanmaktadır. Bu da kişinin çekebileceği kredi limitine direkt etki etmektedir. Örneğin aylık gelirinin %80’i 2000 TL olan birisi aylık ödemesi 2000 TL olan bir konut kredisinde, tüm faizler ve masraflar hesaplandığında 120 ay X 2000= 240 bin TL kredi çekebilir. Ama aynı kişi aynı maaş ile en fazla 48X2000= 96 Bin TL ihtiyaç kredisi çekebilir.

Gelire Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Burada  maaşa göre çekilebilecek kredi miktarını  en iyi anlayacağımız şekliyle aktarmaya  çalışalım. İhtiyacımıza göre ev, araba , vs. almak istiyoruz bunun içinde bize uygun olan maaşımıza göre uygun krediye başvurmamız gerekir.  Geliri düşük olan kişi geliri iyi olandan her zaman daha az kredi çekecek diye bir kural yok. Çünkü tek kriter maaş değildir. Aynı zamanda kişinin kredi notu da çekebileceği krediye olumlu ya da olumsuz etki edebilir.

Kredi Siciline Göre Kredi

Her banka kredi verme konusunda esnektir. Çünkü geri tahsil edilecek miktardır. Ancak bankalar  herkese aynı esneklikte davranmaz. Öncelikle banka şuna bakar; daha önceden kredi ve benzeri ödemeler konusunda sıkıntı yaşanmış mı? Zamanında ödemeler olmuş mu? Bu konuda sıkıntı yoksa banka da istediğiniz işlemi yapmakta çekimser davranmaz.  Yani özetle kredi sicili iyi olana yüksek limitli kredi çıkarken kredi sicili kötü olana daha az kredi çıkmaktadır.

İpotekle Kredi İmkanı

Konut kredilerinde bankalar kredi vermeden önce teminat isterler.  Ne kadar maaş alınıyorsa bunun on katı  yirmi katı da verilebilir. Ancak bunun düzenli gelir olup olmadığına dair resmi kağıt bankaya vermeniz gerekiyor. Hatta bazı bankalar kişinin ödemesine göre kredi miktarını arttırabilir. Maaş ne kadar alınıyorsa kredi de buna karşılık verilmiş olur.  Konut kredilerinin yanında ihtiyaç kredisinde yüksek limit isteyenler maaşlarının yanında ipotek sunarak daha fazla kredi çekebilirler.

Evet mali gücünüz ne kadarsa yani aldığınız maaşa göre bankalar kredi imkanı sunarlar. Burada anlaşılması gereken husus bankalar hem kendisini hem de müşteriyi sıkıntıya sokmadan uygun kredi miktarlarını sunarlar.

Gelire Göre Çekilebilecek Kredi Hesaplama

Aşağıda verdiğimiz örnek %80 değil %50 baz alınarak hesaplanmıştır. Her banka ayrı bir hesaplama yapabilir. Bunda kişinin diğer kredileri, kredi kartı borçları ve kredi notu önemli bir noktayı oluşturur.

Bankalar kredi çekecek müşterinin maaş bordrosuna bakar ve ona göre hesaplama yapar. Örneğin ;1400 lira maaş alan biri ne kadar kredi alabilir? Hesaplayalım.

1400/2=700 (burada ikiye bölmemizin sebebi banka sadece krediye gidecek miktarı değil kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak miktarı da çıkarmak zorunda onun için geliri ikiye böler.)

Kalan 700×24=16.800 yapar banka vereceği kredi limiti (16.800 veya 20.000 aralığında olur.)

Biz 24 aya göre hesapladık 48 ayda da farklı kredi miktarı çıkarılır.

Mesela maaşımız 2500 lira olsun (2500/2=1250 lira   1250×24=30.000)    Bunda da; 30.000 – 40.000 aralığında kredi  verilebilir.

BDDK’ya göre kredi verilirken kişinin aylık maaşının %80’i baz alınmaktadır.  %20’lik kısım da kişinin diğer ihtiyaçları içindir. Yani maaşının tamamına kredi verilmesi aslında mümkün değildir. Ama banka kişiden ek ipotek istediğinde ve kişi de krediye karşılık iyi bir ipotek gösterdiğinde banka maaşın tamamına da kredi vermesi söz konusu olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git