Kredi Notu Hakkında Bilgiler

Kredi Notu Hakkında Bilgiler
11 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 53 kez okundu.

Kredi Notu Hakkında Bilgiler

            Kredi Notu bankaların, kredi ya da kredi kartı başvurusu yapan kişiler hakkında, önceki banka çalışmalarının ve ödemelerinin düzenliliği ile ilgili bilgi edinebilmesini sağlayan bir puanlama sistemidir. Kredi notunu oluşturan, şahsın daha önce herhangi bir bankadan alıp kullandığı kredi kartının ya da kullandığı herhangi bir kredinin aylık ödenmesi gereken tutarlarının zamanında ödenip ödenmemesi dir. Kişi ödemelerini düzenli yaptığında kredi notunda artış olacağı gibi ödeme gecikmesi oluşursa da puan azalacaktır.

Yapılan ödemeler dışında kredi notunu etkileyen bazı faktörlerde mevcut. Bunlardan ilki kişinin borç toplamı ve borçlanma tarihleri. Yani bir kişi ödemelerini ne kadar düzenli yaparsa yapsın mevcut toplam banka borçları aylık gelirine göre oldukça yüksek görünüyor ise bu da puanda olumsuz etki yapacaktır. Takdir edersiniz ki her insanın bir geliri ve bu gelire göre bir de ödeme gücü vardır. Bazı insanlar bankadan borcu yüksek olduğu söylendiğinde ödemelerinin düzenli olduğunu iddia ederek itiraz etmektedir.

Kredi notuna etki eden bir diğer önemli kriter ise yapılan başvuru sayısıdır. Kredi başvuru sayısı ne kadar çoksa kişinin kredi notu da o derece azalmaktadır. Aslında bu kriter çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Ta ki banka memuru başvuru sayınız çok olduğu için kredi veremiyoruz diyene kadar. Günümüzde kredi danışmanlığı adı altında birçok emlakçı ya da kendisini bu şekilde tanıtan kişiler, insanları kolay kredi çıkarabileceği konusunda inandırarak TC kimlik numaralarını istemekte ve tüm bankalara kişi adına başvuru yapmaktadırlar. Bu şekilde de başvuru sayısı hızlı bir şekilde artmakta ve kişinin kredi notu düşmektedir.

Birçok ihtiyacımızı kredi ile sağlamaktayız ve acil para ihtiyacımız olduğunda bir akrabamızdan ya da dostumuzdan para istemek yerine bankadan kredi çekmekteyiz. Birçok kişi için bu yol daha mantıklı gelmektedir. Ancak böyle bir şansımız olması için Kredi Notumuzun yüksek olmasına gayret etmeliyiz. Kredi notunu yüksek tutmanın yolu da ödemelerinizi düzenli yapmaktan geçmektedir. Almış olduğunuz krediler ile kullanmış olduğunuz bankalara ait kredi kartları kredi notunu etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git