Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?  

Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?   
5 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.

 

Kredi kartı kullanıcıları zaman zaman düştükleri maddi zorluklardan dolayı kart taksitlerini aksatabilmektedir. Bu geçici durumların sonrası kredi kartı borcu kapatılmış olsa da yine de kullanıcılar kredi notlarının düşmesinden endişe edebilirler. Kredi kartı borcu kredi notunu etkiler mi diye birçok kişinin bu sorunun cevabını merak ettiğini tahmin edebiliriz. Peki ödenmeyen kart borcu kredi notunu düşürür mü?

Ödenmeyen Kart Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi kişilerin kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Kredi notu belirlenirken , KBB bürosunun bakmış olduğu en önemli unsurlardan biri de kredi kartı borçlarının zamanında ödenip ödenmediğidir. Kredi  sorgulamasında, kredi notunun çok düşük olduğunu gören bazı kişiler, kredi borçlarını aksatmadığını ve buna rağmen kredi notunun düştüğünü ifade edebilirler. Ama dediğimiz gibi, banka puanı için en önemli noktalardan biri de kredi kartı borçlarıdır.

Banka kredi notu belirlenirken aşağıdaki kriterlere azami dikkat edilir. Bunlar;

  • Müşterinin bankaya olan kredi borcunu ödeme durumu
  • Kullanılan kredi kartlarının zamanında ödenip ödenmediği
  • Banka müşterisinin hesabına giren çıkan para miktarı
  • Kredi kartı ile yapılan harcamalar ve verilen otomatik ödeme talimatları

 

Görüldüğü gibi kredi notunu etkileyen en önemli iki unsurdan biri de kredi kartı borcunun zamanında ödenip ödenmediğidir.  Bazı kart kullanıcıları kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödeyerek birçok sorumluluktan kurtulduklarını düşünebilirler. Ama kredi kartının sürekli olarak asgari tutarının ödenmesi ilerisi için pek bir olumlu sonuç doğurmayacağı bilinmektedir. Peki asgari ödeme ne demek? Kredi kartı asgari ödemesi kredi sicili olumsuz etkiler mi?

Kart Borcu Kredi Notunu Düşürür mü

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kredi Sicilini Olumsuz Etkiler Mi?

Kredi kartının asgari tutarının ödenmesi kısa vadede olumlu etkileri olsa da uzun vadede pek işe yaramaz. Asgari ödemenin temel mantığı şudur; kişi kredi kartı borcu karşısında şimdilik maddi yetersizlik içinde olduğu ama buna rağmen en azından asgari tutarı ödeyerek, kredi kartı borcunun kalan kısmını diğer ay ödeyebileceğini göstermektir.

Ama bunu ikinci ve üçüncü ay da tekrar ederse, o zaman bu banka müşterisinin borçlarını sürekli ötelediği anlaşılır ve Kredi Kayıt Bürosuna ilgili bilgilendirmeler yapılır. Bu bilgilendirmelerden sonra da kişinin kredi notu düşmeye başlar.

Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişebilmektedir. Ve bu notun en kötü olarak 800 puanın aşağısına düşmemesi gerekmektedir. 800 ‘ün altındaki kredi notları çöp seviyesinde kabul edilir ve hiçbir şekilde bu puanla kredi çekilemez. Bu gibi sorunların oluşmaması için kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesine dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git