Kredi Kart Puanları Yıl Sonunda Siliniyor Mu?  

Kredi Kart Puanları Yıl Sonunda Siliniyor Mu?   
30 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

 

Banklar müşterilerinin kredi kartları ile daha fazla alışveriş yapmalarını teşvik etmek için onlara yönelik bazı kampanyalar yapar. Bu yapılan kampanyaların da daha çok olumlu sonuç vermesi için de bankalar değişik alışveriş merkezleri ile koordineli olarak faaliyetlerini sürdürür. Bankaların bu noktada en fazla müşterilerini teşvik ettiği uygulama kredi kartlarına tanımlanan puanlardır. Belli koşullarda verilen kredi kartı puanları ile başka alışverişler de yapılabildiği için birçok müşteri için oldukça avantajlı bir hizmet olmaktadır. Ama bazı müşterilerin bu puanları zamanında kullanamadıkları olmaktadır. Bununla ilgili olarak kredi kartlarındaki puanlar silinir mi? Kredi kartındaki bonuslar ne zaman silinir?  Kredi kart puanları yıl sonunda siliniyor mu? Sorularının cevapları müşteriler için oldukça önemli olmaktadır.

Kredi kartı kullanıcı sayısı ülkemizde oldukça fazla bir miktara ulaşmıştır. Bankalar da ülke genelinde kart kullanıcılarının tamamını aktif birer müşteri olarak tutabilmek için onları sürekli kredi kartları ile alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Kredi kartı kullanımının müşteriler açısında hiçbir sorun teşkil etmemesi bankalar için oldukça avantajlı bir durumdur. Ayrıca kredi kartı kullanan kişiler bazı ek avantajlar da kazanmış olmaktadır. Örneğin yapmış olduğu alışverişin parasını bir daha ay ödeyebilecek bir fırsat yakalarken, diğer yandan da birçok mağazanın yapmış olduğu taksit kampanyasından peşin fiyat üzerinden yararlanabilmektedir.

Bankalar ayrıca bu müşterilerine kredi kartı puanları tanımlayarak onlara ayrıca hediyeler vermektedir. Kredi kartlarının geneli ne kadar çok alışveriş yaparsan o kadar çok puan toplarsın yöntemi ile kullanılmaktadır. Birçok banka değişik firmalar ile anlaşarak belli bir ay içinde belli bir limit üstünde alışveriş yapan müşterilerine bazı ek puanlar vermektedir. Ve bu ek puanları da müşteriye istediği gibi kullanma hakkı vermektedir.

 

Kredi Kart Puanları Yıl Başında Sıfırlanır Mı?

Tabi birçok banka müşterisine tanımladığı bu kredi kartı puanlarını için son kullanma tarihi belirlemiştir. Bankalar müşterilerin kredi kartı puanları için kampanyaya dahil olduklarında onlara bu kampanya ile ilgili doyurucu ek bilgiler verir. Burada kredi kartına tanımlanan hediye puanların son kullanma tarihi ve hangi ürünlerde ve mağazalarda kullanılabileceğini belirtmektedir.  Müşteriler de bu bilgiler ışığında kredi kartları ile alışveriş yaparak puanlarını kullanırlar.

Ama makalemizin başlığında da belirttiğimiz üzere müşterilerin bazıları kredi kartlarında bulunan puanların ya da hediye paraların yıl başında silinmesinden endişe etmektedir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır; bankaların müşterileri için uygulamış olduğu kredi kartı puan kampanyalarında bankadan bankaya değişkenlik gösteren bir durum vardır. Bazı kampanyalarda sadece birkaç hafta süre verilirken bazı kampanyalarda ise birkaç ay süre verilebilmektedir. Yani puanlarınız için şu kadar süreniz var şeklinde bir beyanda bulunmak doğru olmayacaktır.

Sene sonunda kredi kartlarındaki puanların silinmesi hususuna gelince; kredi kartları ile katılım sağlanan  alışveriş kampanyalarında bazı koşullar vardır. Eğer kampanya 2016 yılında başlamış ve kampanya 2017 yılında da devam edecekse o halde sene sonunda kredi kartlarındaki puanların silinmesi söz konusu olmayacaktır. Ama kampanya katılım tarihi yılbaşından aylar önce ise ve son kullanım tarihi de birkaç hafta ile sınırlı tutulduysa o zaman da sene sonu gelmeden bile bu kredi kartındaki puanların tamamı silinir.

Önemli nokta olarak şuraya dikkat etmelisiniz; kredi kartı ile yapmış olduğunuz alışverişten puan kazandıysanız bu puanlarınızın hangi kampanya dahilinde sizin kartınıza yansıtıldığını öğrenmelisiniz. Ve bu kampanyanın da koşullarını okuduğunuzda,  bu puanları  en son ne zaman kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu konuda her banka ayrı ayrı uygulamalar yaptığı için her müşterinin özel olarak kartlarındaki puanların son kullanma tarihini takip etmesi daha verimli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git