Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
10 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 44 kez okundu.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında birçok ihtiyacımızı bankalar aracılığı ile karşılıyoruz. Birçok durumda bankalara gidip kredi talebinde bulunuyoruz. Bankalarda bunun farkında olduğundan her ihtiyaca özel çözüm getirecek şekilde farklı kredi seçenekleri sunuyorlar. Örneğin; araç kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, evlilik kredisi, eğitim kredisi, borç transferi kredisi vb. Bankada, kredi başvurusu esnasında, ihtiyacınıza en uygun krediyi belirlemek için banka çalışanı size bazı sorular yöneltecektir.

 

Peki Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Aslında bu konu artık çok kolay bir hal aldı. Çünkü kişinin daha önceki banka çalışmalarında herhangi bir problem yaşanmamışsa yani kredi kartı ya da kredi borcu gibi ödemelerinde bir aksaklık olmamışsa banka sizden herhangi bir evrak talep etmeden hatta banka şubesine hiç gitmeden, sadece ATM ya da İnternet bankacılığı üzerinden kredi kullandırabiliyor. Yani burada durum birazda kişinin kredi puanı ile alakalı oluyor. Diyelim ki krediyi sadece şubeden çekebiliyoruz ve banka şubesine gittik, burada yapmamız gereken ilk iş müşteri temsilcileri yetkilisinden bir sıra fişi almak.

Sıra geldiğinde yetkiliye kredi ihtiyacınız olduğunu söylediğinizde gerisi kendiliğinden geliyor. Yetkili size ne için kredi çekmek istediğinizi, aylık ödeyebileceğiniz tutarın ne olduğunu, gelirinizin ne kadar olduğunu soracak ve kendi ekranları üzerinden sizin geçmiş kredi ödemelerinizi gözlemleyip kredi puanınıza bakacaktır. Eğer kredi çekmeniz için herhangi bir sorun görünmüyorsa sizden bazı evraklar isteyecek. Bu evraklar; eğer SSK’lı çalışan iseniz iş yerinizden maaş bordrosu ya da gelir belgesi ve bu evrakları imzalayan yetkilinin imza sirkülerini, eğer Bağkurlu çalışan iseniz son 3 yıllık gelir beyannamesi evraklarınızı, imza Sirküsü ya da beyanınızı, oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi örneğinizi ve vergi levhası fotokopinizi isteyecektir.

 

Kullanmak istediğiniz kredi eğer ihtiyaç kredisi değil de araç ya da konut kredisiyse ek bazı evraklar istenebilir. Konut kredisinde ek olarak alınacak evin tapu fotokopisi ve eğer evliyseniz eşinizin de gelir belgesi istenecektir. Araç kredisinde ise alınacak aracın ruhsat fotokopisi ve sıfır bir araç alınıyorsa alınan firmadan proforma fatura talep edilir. Ayrıca tüm kredi çeşitlerinde eğer kefil var ise kefilden de aynı belgeler istenmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git