KKB Kredi Notu Seviyeleri Nelerdir?

KKB Kredi Notu Seviyeleri Nelerdir?
24 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 61 kez okundu.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bankaların kredi verirken daha hızlı olması ve müşteriler hakkında net bilgiler edinebilmesi için kurmuş oldukları bir kuruluştur. KKB tarafından her müşteriye verilmiş bir not vardır. Bu notun seviyesine göre bankalar, kredi başvurusu yapan kişiye kredi verip vermeyeceğini belirlemektedir. Bu nedenle KKB kredi notu seviyesi oldukça önemlidir. Peki kredi notu seviyeleri nelerdir? Kredi notu seviyelerini hem bir grafik hem de yazı ile belirttik. Ve hangi kredi notu aralığında olanların kredi çekip çekemeyeceği hakkında bilgiler verdik.

 

Kredi Notunu Kim Belirliyor?

Kredi notu KKB tarafından sadece organize edilir. KKB tarafından herkese belli kriterler çerçevesinde bir risk seviyesi belirlenmektedir. Banka müşterilerinin tüm bankalar ile yapmış olduğu işlemler anında KKB’ye aktarılır. KKB tarafından havuzda toplanan müşteri bilgileri sentezlenir ve ortaya bir risk seviyesi çıkar.

Kredi ödemelerini, kredi kartı ödemelerini sürekli geciktiren kişilerin kredi notu genelde düşük olurken, kredi notu yüksek kişilerin ise ödeme alışkanlıklarına bakıldığında genelde çok iyi bir grafiğin çizildiği görülmektedir.  Peki KKB puanı risk seviyeleri nelerdir?

 

Findeks KKB Puan Aralıkları

Kredi Kayıt Bürosunca hazırlanan müşteri risk analizine göre kredi notu 1-1900 arasında değişmektedir. Toplamda 5 adet risk seviyesi bulunan kredi notu tablosuna göre her seviye için tek tek bir risk analizi yapmak gerekmektedir.  Aşağıdaki tabloda kredi notu seviyeleri ve risk durumları gösterilmektedir. Öncelikle bu tablonun incelenmesi gerekmektedir.

 

Kredi Notu Tablosu 2017

Kredi notu tablosunu incelediğimizde şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kredi notu seviyesi düştükçe kişinin kredi çekme olasılığı da azalmaktadır. Bundan dolayı kredi çekmek isteyenlerin en azından kredi notlarını kabul edilebilir bir seviyede tutmaları gerekmektedir. Peki yukarıdaki grafik tam olarak ne anlama gelmektedir? Kredi notu seviyelerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekirse;

 

Kredi Notu 1-699 arası olanlar; Bu kişiler bankaların gözünde neredeyse kara listede yer alırlar. Kredi notları çok düşük olan bu kişilerin gelir belgesi beyan etmeleri bile durumu değiştirmeye yetmeyecektir. Kredi notu bu seviyede olanların öncelikle kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir.

Kredi Notu 700-1099 Arası Olanlar: Kredi notu bu seviyede olanların da kredi çekmesi zordur; fakat kredi çekebilmek için birkaç sağlam kefil ve iyi bir gelir belgesi bazı bankalarca yeterli görülebilir.

Kredi Notu 1100-1499 Arası Olanlar; Kredi notu bu seviyede olanlar az riskli kabul edildikleri için, herhangi bir gelir beyan eden birisi bu risk seviyesi ile kredi çekebilir. Ama .çekeceği kredi miktarı yine gelirine bağlı olacaktır.

Kredi Notu 1500-1699 Arası Olanlar; Bu seviyedeki kişilerin kredi çekmesi oldukça kolaydır. Zaten bu durumdaki kişilerin hem geliri iyidir hem de daha önce bankacılık anlamında sorun yaşamamıştır. Bundan dolayı kredi çekerken sorun yaşamazlar.

Kredi Notu 1700-1900 Arası Olanlar; Bankalar için en çok sevilen müşteriler olan bu seviyedeki kişilerin kredi çekmesi oldukça kolaydır. Bu kişilerin, gelirleri de iyi olduğu için kredi başvurularında, bankalar tarafından sürekli olumlu yanıt almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git