İnternetten Taşıt Vergisi Nasıl Ödenir?  

İnternetten Taşıt Vergisi Nasıl Ödenir?   
13 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

 

Araç sahipleri senede  2 sefer motorlu taşıtlar  Vergisi adı altında devlete vergi ödemektedir. Kısaca MTV olarak adlandırılan bu vergiler ocak ayında ve temmuz aylarında olmak üzere  eşit taksit şeklinde ödenmektedir. MTV vergi borcu olan kişiler bu borçlarını birçok yöntemle ödeyebilmektedir. Bunların başında Vergi daireleri gelmektedir. Ama vergi dairesine gitmek için zamanı olmayanlar vergi ödemelerini akılı telefonlardan ya da bilgisayardan kolaylıkla yapabilir. Bu hizmeti kullanabilmek için internet bankacılığının aktif olması gerekmektedir. Peki internetten taşıt vergisi nasıl ödenir?

 

İnternet Bankacılığından MTV Nasıl Ödenir?

MTV borcu olan kişiler internet bankacılığına giriş yaparak bu borçlarını birkaç dakika içinde ödeyebilirler. Daha önce internet bankacılığından MTV ödemesi yapmayanlar için kısaca tarif yapmak gerekirse;

Vergi ödemek isteyen kişi öncelikle sahip olduğu internet bankacılığı şifresi ile kendi hesabına giriş yapmalıdır. Daha sonra ödemeler kısmına gelerek vergi ödemelerini işaretlemelidir. Vergi ödemeleri içinde MTV ödemeleri listeden işaretlenerek işleme devam edilir. Daha sonra sistem sizden aracın plakasını isteyecektir. Sadece plaka numarası girilerek ne kadar MTV ödemesi yapılacağını hemen öğrenebilirsiniz. Çıkan ödeme miktarını hemen tahsil etmek için, bir hesap ya da kredi kartı tercihi yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

İnternet Bankacılığı MTV Ödemelerinde Komisyon Alınır Mı?

Vergi ödemeleri vergi dairelerinden yapıldığında bunun için ek bir komisyon alınmaz. Ama vergi ödemeleri bankalar aracılığı ile yapılırsa bunun için bir miktar komisyon alınmaktadır. Fakat bazı bankalar özellikle maaş müşterilerinden vergi ödemeleri için kesinti yapmaz yani bu ödeme işlemlerini ücretsiz yapar.

MTV ödemelerinde işlem ücretleri belirlenirken ödenen vergi miktarı baz alınmaktadır. Birçok banka %5 civarında bir işlem bedeli talep etmektedir. Bu da 300 TL’lik bir MTV ödemesi için 15 TL işlem bedeli anlamına gelmektedir. 1000 TL MTV ödeyen vatandaşlar ise bu işlem için bankaya 50 TL’ye kadar işlem bedeli ödemek zorunda kalabilir. İşlem bedeli ödemek istemeyen kişiler bunun için herhangi bir vergi dairesine giderek işlemlerini gerçekleştirebilir.

MTV Ödemeyene Ceza Kesilir Mi?

MTV vergi ödemelerini hemen yapmak isteyen ya da aracını satmak için vergi borcunu hemen kapatmak isteyenler internet bankacılığından MTV işlemlerini yapabilirler. Ama diğer vatandaşlar işlem ücreti ödememek için acele etmeden bir vergi dairesine gidebilirler. Çünkü vergi borcu olan bir araç herhangi bir trafik cezası almaz. Sadece geciken günler için küçük oranlarda gecikme faizi ödenir. Bu da çok sorun oluşturmayacağı için vergi ödemeleri için en ucuz yöntemi tercih etmek için birkaç gün beklemekte fayda olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git