IBAN Numarası Nasıl ve Nereden Alınır?

IBAN Numarası Nasıl ve Nereden Alınır?
22 Haziran 2015 tarihinde eklendi, 363 kez okundu.

IBAN Numarası yani ”Uluslararası Banka Hesap Numarası” (international bank account number) nereden ve nasıl alınır sorusu bir çok banka müşterisinin karşısına çıkan bir durumdur. Fakat bu sorunun cevabından önce IBAN Numarası hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

IBAN Numarası nedir, neden gereklidir?

IBAN Numarası ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde 2009 yılı başında kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise 2010 yılından beri kullanılan IBAN Numarası aynı zamanda zorunludur.Mevduat sahibi finansal kurum müşterilerinin hesaplarının uluslararası alanda tanımlanması ve bu hesaplara bazı standartlar getirilerek hesaplar arası yapılan para aktarımlarında yaşanan yanlışlıkları önlemek ve buna bağlı olarak yaşanan olumsuzlukları, özelliklede yanlış hesaba gönderilmiş olan paranın geri alınma sürecinde yaşanan zaman kaybını ve müşteriden talep edilen ikinci bir gönderim masrafının önüne geçebilmek adına kullanılan bir sistemdir.IBAN Numarası ülkemizde 26 hane olarak kullanılıyor olsada ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde genelde 34 hane olarak kullanılan IBAN Numarası içeriğindeki basamak haneleriyle çeşitli anlamlar ifade eder. Örneğin ülkemizde kullanılan IBAN Numarasının ilk iki hanesi harflerden oluşur ve bu ülke kodunu ifade eder. Ülke kodunun ardından gelen iki hane kontrol kodunu, sonraki beş hane banka kodunu, sonraki bir hane rezerv alanını, son onaltı hane ise hesap numarasını ifade eder. (Örnek TR 11 11111  1 1111111111111111)

iban-no

IBAN Numarası almanın çeşitli yolları vardır

Her mevduat ve hesap sahibinin aynı zamanda bir IBAN Numarasıda bulunmaktadır. Uluslararası para transferlerinde ve yurtiçi farklı şubelere yapacağınız gönderilerde kullanılması zorunlu olan IBAN Numarasını hesabınızın ve mevduatınız bulunduğu bankalar size vermekle yükümlüdürler. Firmalara göre değişiklik gösteren farklı yollarla IBAN Numaranızı alabilirsiniz. IBAN Numaranızı ATM ler, Telefon Bankacılığı, İnternet Şubesi veya şahsen şubeye giderekte alabilirsiniz.Firmaların son zamanlarda müşterilerine numara verme hizmetini daha hızlı sunabilmek adına uygulamaya başladıkları diğer bir hizmet olan internet sitelerindeki IBAN Numarası hesaplama araçlarıda daha hızlı işlem yapabilmek açısından oldukça kullanışlıdır. Bu hesaplama araçlarını kullanabilmek için hesap numaranızı, hesap tipinizi, ve bağlı bulunduğunuz şube gibi bilgileri söz konusu hesaplama araçlarına girmeniz yeterlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git