Hangi Bankalar İslami Kredi Verir?  

Hangi Bankalar İslami Kredi Verir?   
17 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 61 kez okundu.

 

Türkiye’de Müslüman nüfusu oldukça yoğun olup çoğu araştırmacıya göre de bu oran %95 civarıdır. Müslüman grubu içinde ayrıca İslami hassasiyeti fazla olan bazı kesimler de bulunmaktadır. Özellikle bankacılık noktasında, faiz ve vadeli işlemlerden uzak durmak isteyen kişiler, genelde faizsiz işlem yapan bankalar ile çalışmak istemektedir.  Muhafazakar kesim denilen bu grubun da bazı durumlarda nakit paraya ihtiyacı olabilmektedir.  Bu gibi dini duyguları ağır basan kimseler için faizsiz kredi veren İslami bankalar daha ön plana çıkmaktadır. Peki hangi bankalar İslami kredi verir? Faizsiz kredi  veren banka var mı?

 

İslami kredi Nasıl Çekilir?

Türkiye’de 40’tan fazla değişik isimle çalışan ve faaliyetlerini sürdüren banka bulunmaktadır. Bu bankaların çoğu faiz ile faaliyetlerini sürdürürken bazı bankalar ise, islami uygulamalar çerçevesinde faaliyet sürdürerek faizsiz kredi başta olmak üzere birçok bankacılık işleminde faiz uygulamasına gidilmez. Faiz ile bankalar ile çalışmak istemeyenler de genelde faizsiz katılım bankalarını takip etmektedir. Peki faizsiz kredi veren bankalar hangileridir?

 

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Türkiye’de faizsiz çalışan yani diğer bir isim ile katılım bankası olarak faaliyetlerine devam eden bankalar şu şekilde sıralanabilir;


  • Türkiye Finans A.Ş
  • Albaraka Türk
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

Bu bankalar vatandaşlarımıza islami ve faizsiz kredi hizmeti verdiğini belirtmektedir. Türkiye’de özellikle hac kurasında ismi çıkan ya da umreye gidecek olan kişiler nakit sorunu yaşadığında bu bankalar hac ve umre için faizsiz kredi verebilmektedir. Peki kredi çekerek hacca gidilir mi?

İslami Kredi Nasıl Çekilir?

İslami Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi İle Hacca Gidilir Mi?

Kredi çekilerek hacca gidilip gidilmeyeceği hususunu daha çok Teologlara bırakacak olursak; Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren tüm katılım bankaları faizsiz hac ya da faizsiz umre kredisi verdiğini ifade etmektedir.  Bu noktada, sizin için faizsiz hac kredisi veren bankaları sıralayarak ve bu bankaların nasıl hac kredisi verdiğini araştırdık.

Kendisine diyanet kurasından hac sırası gelen kişilerin nakit sorununa çözüm için, katılım bankalarının hac tur firmaları ile ortak yürütmektedir. Tur firması ile ortak olarak çalışan bankalar, hacıların tüm giderlerini karşılamaktadır. Bunun yanında, bu krediler uzun vade dönemi ile hacılar tarafından daha sonra uygun faizler ile ödenebilmektedir. Hayat sigortası da yaptırmak zorunda kalan hacıların ölmesi durumunda, sigorta şirketi kalan tüm kredi borcunu karşılamak ile mükellef olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git