Finansal Pazarlar

Finansal Pazarlar
28 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 53 kez okundu.

Finansal Pazar, Kendi arasında iki ayrı grupta sınıflandırılmaktadır. Bu gruplar ” Sermaye Pazarı ” ve ” Para Pazarı ” olup sürekli bir yenilenme ve akış halindedir. Para pazarında kısa süreli fonlar bulunur ve en fazla 1 yıllık fon bulunmaktadır fonlar sıklıkla el değiştirir. Sermaye pazarı ise Para pazarının tam aksi şekilde uzun süreli fonlar barındıran pazar sistemidir. Bu pazarların organiz oldukları yerler bulunmaktadır. Para pazarının , pazar kesiminde önemli kurulusu ‘ Ticari Banka ‘lar oluşturmaktadır. Sermaye pazarının, pazar kesiminde önemli tek platformu ‘ MKB ‘ ( menkul kıymetler borsası ) oluşturmaktadır.

 

Karlı Yatırım ve Finansal Yatırım Araçları Neler ?

Kişilerin veya Kurumlarım kullanım ihtiyaclarından fazla olan Fonlarını belirli kişilere belirlenen fiatlarla süreli yada süresiz devredilmesi , Finansal pazarlarda fon sunanlar bunun sonucunda fonlarından el çekmeyi kabul etmesidir. Devrettikleri Fon karşılığında Özel veya Tüzel kişilerin fonlarına karşılık Fon istemeleri üzerine bir belge verilir. Bu belgelere ” Menkul kıymat ” yada ” Finansal Varlık ” denilmektedir. Fon devrinde Sermaye pazarında işlede bulunulan finansal varlık “pay senedi” yada “tahvil” denir. Sermaye pazarında satılan diğer varlıklar “melez finansal varlık” ve ” türev finansal ” varlıktır.

 

Pazar Araçları

Finansal pazarlara fon sunmak direk yapılan bir iş değildir. Bazı referan vaya aracılır ile olmaktadır. Elindeki fazlalık fonları gereksinim duyan bir kişiya satması veya sınırlı sürede devretmesi genel pazarda küçük bir paydır. Alını ve satıcı dpğrudak karşılaşmazlar eğer doğrudan karşılasırlarsa sorunla baş göstere bilir. Alıcı ve satıcıyı buluşturan aracılardır. Aracılar kimlerdir ? Aracılar bir banker olabilir bir Yatırım bank veya bir Komisyoncu. Aracılıklar finansal varlıklarının hacmi ve el değiştirmasi ile ilgili olup birbiriyle bağlantısı bulunmaktadır. Kişiler satmak istedikleri fonlarını doğrudan Para pazarı veye Sermaye bazarına sunmak istemez ise fonlarını Mevduat toplayan bankalarda mevuat çevirtip Sigorta alırlar buna örnek: Hayat sigortası. Emekli olurlar ve fonları gereksinim duyan kişilere satılır Banka burada aracılık rolu oynar iki taraftın da varlıklarını güvence altına almış olur.

 

Banka Kredileri

Bir banka kredisi bugünlerde %0,85 faiz gibi Küçük bir rakkama düşmüştür. Kredilerin bu kadar cazip hala gelmesi tüketicinin de elverişli olan krediyi almasanıa sebeb olur. Bankalar KOBİ amaçlı verdikleri krediler küçük işletmelerin büyümesi için verdiği başka bir kredi sistemidir bir nevi sermaye tahsilatıdır. Küçük işletmelerin belli bir seviyeden sonra varlıkları hacmen atması Gider-Gelir ve Kar kombinasyonunda Kar her ay bi önceki aydan fazla ise bir artış kıpırdanma var ise uzun süreli olarak bir kredi çekilir. Bu kredi sermaye pazarına girer ve uzun vadeli kredi olur. Bunun sayesinde Küçük işletmeler büyümeye başlar. Ancak banka kredileri bir risktir. Banka kredileri gayri menkul veya kefil yöntemi ile verilmektedir yeni bankacılık sistemlerinde maas bodrösü üzerinden de verilir. Ödeyemediğinizde ise bankalar Gayri menkul varlığınızı satışa çıkarırı , Kefilinizenden tahsil eder veya maaşınıza el koyar. Kredi alırken dikkatli olunması gereklidir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git