Engelli Araç Almanın Şartları Nelerdir?

Engelli Araç Almanın Şartları Nelerdir?
26 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 82 kez okundu.

Araç sahibi olmak isteyen engellilere yönelik hükümetin uzun bir süredir uygulamış olduğu vergi muafiyeti ya da vergi indirimi devam etmektedir. Özellikle engelli raporunun %40ın üstünde olan vatandaşları ilgilendiren bu uygulamanın ayrıntılarını sizin için bu makalemizde anlatacağız. Bugünkü yazımızın ana konusu engelli araçların alımındaki vergi indirim oranları ve hangi şartlarda vergi indirimlerinin olacağına yöneliktir. Bununla ilgili olarak,  engelli araç almanın şartları nelerdir? Özürlü araç indiriminden nasıl yararlanılır? Sorularını yanıtlayacağız.

Ülkemizde araç almak isteyen kişilerden istenen birkaç tür vergi vardır. Bunların başında Katma Değer Vergisi ve ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi) gelmektedir. Özellikle büyük İstanbul ve arkasından gelen Düzce depremlerinden sonra bu vergilerin bir kısmı geçici olarak mecburi kılınmışken, daha sonra yapılan düzenlemeler ile artık sürekli hale gelmiştir. Ülkemizde özellikle motorlu taşıtların sıfır alımında uygulanan bu vergiler oldukça yüksektir. Normal bir aracın vergisiz fiyatı 50.000 TL iken, vergiler ile birlikte aracın toplam maliyeti 90.000 TL’ye çıkabilmektedir.

 

Engelli Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özürlü araç alınırken en önemli kriterleri sizler için burada alt başlık olarak açıklayacağız. Bunların başında alınacak aracın motor hacmi gelmektedir. Özürlülerin hesabına alınacak olan araçlarda motor hacmi 1.4’ü geçemez. Diğer bir ifade ile ruhsata işli motor hacmi en fazla 1399 cc olmak durumundadır. Daha büyük motorlu araçlar vergi muafiyeti dışında tutulmaktadır.

İkinci önemli nokta ise özürlüler hesabına alınan araçlar, alındıkları tarihten itibaren 5 yıl boyunca satılamazlar. Eğer 5 yıl dolmadan araç satılırsa o halde muaf olunan vergiler kişilerden tahsil edilir. Bu konuda iyi düşünülüp net bir karar varıldıktan sonra aracın satın alınması gerekmektedir. Eğer aracı yakın bir dönemde satmayı düşünüyorsanız o halde bu tür bir işlem yapmamanız sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Üçüncü önemli unsur da raporun yüzde kaç olduğudur. Araç hangi engelli birey adına alınacaksa o bireyin sahip olduğu engellilik raporunun yüzdesi önemli olmaktadır. Burada kritik oran %40’tır. Engelli raporu %40’ın altında olanlara herhangi bir indirim hakkın tanınmaz. Bu oranla ilgili olarak da diğer bir önemli bir husus da rapor oranın %90’ı geçip geçmediğidir. Çünkü devletin engellilere uygulamış olduğu ÖTV ve KDV indirimleri sahip olunan engelli raporunun oranına göre değişmektedir.

Engelli bireylerin sıfır araç alırken elde ettikleri indirim tutarı şu şekilde hesaplanır. Normal durumda bir aracın ÖT V tutarı, araç değerinin % 45’idir. Ama engelli raporu %40 olan bir vatandaş bu oranın tamamını değil daha azını ödeyecektir. Mevcut ÖTV bu sefer %26.3’ e düşecektir. Herkesin bildiği gibi KDV tutarı %18’dir. Yine engelli indirimi sayesinde bu tutar %15’e kadar düşürülmektedir.

 

%90 Raporu Olanlar ÖTV Ödemez

Ama engelli raporu %90’nın üstünde olan kişiler için durum tamamen farklılaşmaktadır. Engelli raporu %90 ve üstü olanların ödemesi gereken ÖTV( Özel Tüketim Vergisi) tamamen sıfırlanmaktadır. Yani normal vatandaşın araç değeri üzerinden devlete ödeyeceği %45’lik vergiden engelliler tamamen muaf olmaktadır. Burada da yine yukarıda saydığımız şartlar geçerli olmaktadır. Yani araç 5 sene boyunca kesinlikle satılmayacaktır. Yine aracın motor hacmi 1400 cc’yi geçmeyecektir.

Önemli bir noktaya değinmekte fayda görüyoruz. Eğer aracı alacak kişinin rapor oranı %90’nın üstünde ise bu kişinin bu aracı kullanabilmesi için öncelikle “H” sınıfı ehliyet sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca kişi normal bir aracı kullanamayacak durumda ise bu sefer bu kişinin hastaneden alacağı bir raporla aracına özel aparat taktırması gerekecektir. Bu aparatlar sayesinde aracını kullanabilmesi mümkün olacaktır. Özel sürücü aparatı olan otomobilleri diğer sürücülerin kullanması kesinlikle yasaktır. Çünkü bu otomobil artık standart dışı bir şekilde dekore edildiği için ancak özel sürücüsü tarafından kullanılabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git