Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?
29 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 91 kez okundu.

Enflasyon genellikle yıllık,  belirli bir yüzde cinsinden ölçülen bir ülkede mal ve hizmet fiyatlarının istikrarlı bir artış şeklidir. Bu bir kişinin aynı miktarda para için mal veya hizmetlerin miktarını azaltarak satın alma gücünü azaltır. Bunun birçok farklı olası nedeni vardır, ancak bunlar genellikle Keynesyen ve monetarist teorilere ayrılır. Üçgen modeli olarak bilinen ana Keynesyen teori, talep-çekme, maliyet-itme ve yerleşik enflasyon ve ana parasalcı teorisi miktarı modelidir. Doğal afetler ve savaşlar da dahil olmak üzere fiyatlarındaki kısa süreli artışlara neden olabilecek birçok şey vardır.

Talep-Pull

Talep çekme durumunda, enflasyonun toplam talepten, mevcut arzdan daha fazla olmasına neden olur. Toplam talep, tüketici harcamaları, yatırımlar, kamu harcamalarını oluşturur ve ne olursa olsun ihracat ithalat çıkarıldıktan sonra geriye kalandır.

Maliyet-Push

Maliyet-itme enflasyon üreticileri ve işletmelerin sıkıntısı sonucu olarak fiyatları yükseltmekle oluşur, ya da bir önlem olarak üretim maliyetlerinin diğer artışlarını dengelemek için. Bunun bir örneği, işçilik maliyetleri artmaktadır. İşçilerin ücret artış talepleri olduğunda, şirketler genellikle müşterilerine bu maliyetleri geçmektedir. Bir veya birkaç şirket pazarında tekel ve kârlarını artırmak için talebin üzerinde kendi fiyatlarını yükseltme talebi de sık sık görülmektedir.

Gömme

Dahili enflasyon talep itme veya maliyet-çekme nedeniyle fiyatlarda önceki artışlar sonucunda olur. Bu tür durumlar, enflasyon nedeniyle maliyeti yükseltmektedir.

Miktar

Miktar teorisi enflasyonun bir ekonomide çok fazla para olması  ile ifade edilir. Bu nakit yanı sıra yatırımlar ve ipotek gibi finansal araçlar içerir. Parasal ekonominin bir parçası olarak görünse de toplam para ve tutarlar bir idare tarafından yönetilir.

Kısa Vadeli Nedenleri

Doğal afetler ve mal savaşları kısa vadeli düşüşlere neden olur. Hükümetler bu harcanan paraları telafi etmek zorundadır. Merkez bankası ödünç fon ödemek durumunda kalır ki bu genelde savaş durumlarında olmaktadır. Doğal afetler, üretim sürecinin normal döngüsünü bozarak benzer bir etkiye sahip olabilir. Malın talebi karşılayamaması ve fiyatların yükselmesi kıtlık durumunun ortaya çıkmasına neden olacak ve enflasyonunun zirve yapmasına neden olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git