En Yüksek Maaş Veren Bankalar  

En Yüksek Maaş Veren Bankalar   
22 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 128 kez okundu.

 

Bankada çalışmaya karar vermiş olan kişiler, bankaların yoğun iş temposunu önceden biliyor olmaları gerekmektedir. Bu yönde her şeyi önceden kabullenen kişiler için ikinci önemli diğer bir husus da bankaların çalışanlarına vermiş oldukları maaşlardır. Bu konuda birçok kişi banka mülakatlarına girmeden, en yüksek maaş veren bankalar hangileridir sorusunu sormakta ve iyi maaş veren bankalar merak etmektedir. Bu yönde kaleme aldığımız makalemizi okuyarak, en iyi iyi maaşı veren bankaları öğrenebilirsiniz.

Türk bankacılığı 2000’li yıllardan sonra dünya ölçeğinde kıskanılacak bir değişime sahne olmuştur. Önceki bankacılık sistemi hantal kamu sistemine entegre olduğu için hem memurları verimli çalışmamakta idi hem bunda dolayı çok büyük zararlar edilmekte idi. Bu da genel anlamda kamu maliyesinin yapısını bozmakta idi. Özellikle de  2000 krizleri sonrası bankacılık alanında bazı önemli reformlara imza atıldı. Bu düzenlemeler sonrası bankalarımız gerçekten de dünyada en salam bankalar arasında girmeyi başarmıştır.

Bu durumun tabi bazı önemli nedenleri vardı. Özellikle de bankacılık konusunda yetişmiş verimli insan potansiyeli ile birlikte banka personellerinin artık titizlikle seçilmeleri bu sürece olumlu katkılarda bulunmuştur. Bankacılık sektörünün her geçen gün hızla büyümeye devam ettiğini belirtirken, şimdi de asıl konumuza dönelim. Evet, en iyi maaşı veren bankalar konusuna bir göz atmak istedik.  Yüksek maaş veren bankalar konumuzun bankaların şu anki başarılı durumları ile doğrudan ilgisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde hem özel hem de kamu sermayeli birçok bankanın olduğunu biliyoruz. Ve bu bankaların çalışanlarına sabit bir maaş verdiğini de söylemek çok abes olacaktır. Bu nedenle de en yüksek maaş veren bankalar hangileridir sorusuna net bir cevap vermek zor olacaktır.  Bir kamu bankası gişe memuruna vereceği maaş ile bir özel sektör bankasının gişe memuruna vereceği maaş arasında aslında pek fark yoktur. Bankalar arasına oluşan maaş farkları daha çok kalifiye personel seçimlerinde gündeme gelmektedir.

Özellikle de bankacılık konusunda kendisini geliştirmiş kişilerin bankalar arası transfer süreci ile birlikte daha iyi maaş veren bir bankaya geçiş yaptığını biliyoruz. Bu tamamen rekabet ve daha iyi personel çalıştırma eğilimi ile ilgili bir durumdur.

Bankacı olmak isteyen kişilerin önlerinde bankaları tercih konusunda alternatifleri varsa, o zaman en iyi maaşı hangi banka verir sorusuna bir cevap bulabilmesi oldukça önemli olabilecektir.  Ülkemizde büyük üniversitelerin iyi bölümlerinden mezun olan kişilere daha henüz mezun değilken bile bazı tekliflerde bulunulur. Bankalar tarafından yapılan tekliflerin değerlendirilmesinde , alınacak olan maaş da önemli bir nokta olarak kabul edilebilir.

En iyi maaşı veren bankalar için bir liste oluşturmak güç olacağını yazımızın başında da belirttik. Bu nedenle de bu konuda, şu banka daha yüksek maaş verir demek doğru olmayacaktır. Ama bankaların genel müdürlere ve şube müdürlerine vermiş oldukları maaşları öğrendiğinizde bu konuda az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemizde herhangi bir bankanın genel müdürü ortalama en az  yüz bin TL maaş alıyorken, bu rakam birçok banka için bir milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu da dünya ölçeğinde bir finans kuruluşunu CEO’su ile alınan maaşa denk gelmektedir.

Yine bir bankanın orta ölçekte bir şube müdürü de en az 20-30 bin TL maaş alabilmektedir. Ve bu da bankalar arasında bir standarda kavuşmuş değildir. Ama şöyle bir durum söz konusu olabilir; 30.000 TL maaş alan bir şube müdürü üstün performans gösterdiği için başka bankadan bazı teklifler alabilecektir. Bu teklifler sonrasında bu kişinin maaşı 50.000 TL de olabilir; daha yüksek de olabilir. sonuçta özel sektör olduğu için tamamen kişiler arası görüşmeler sonrası bu miktar belirlenmektedir.

Bankacı maaşları ile ilgili soru ve cevaplarınız için yazımızın yorum kısmını kullanabilirsiniz. En yakın sürede sizlere dönüş yapılacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git