EFT Neden Geri Döner?

EFT Neden Geri Döner?
3 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 185 kez okundu.

Bir bankadan başka farklı bir banka şubesine yapılan para transfer işlemlerine EFT denilmektedir. EFT yapılabilmesi için mutlaka karşı tarafın isim soy isim ve IBAN numarasının olması gerekmektedir. EFT işlemleri konusunda yapılan en sık hatalardan biri olarak IBAN numarası ile isimlerin uyuşmamasıdır. Bu durumda para karşıya geçmez ve EFT İptal edilir. Peki EFT diğer seçenekler de düşünüldüğünde genel olarak niçin iptal edilir? EFT neden geri döner? İşte EFT gerçekleşmemesinin tüm nedenleri..

EFT İptal Nedenleri

EFT yapıldıktan yaklaşık 1 saat içinde herhangi bir uyarı gelmez ve Banka Operasyon Merkezinden mesaj gelmez ise büyük ihtimal EFT yerine ulaşmış sayılır. Ama EFT işlemi sonrası hemen bir uyarı mesajı gelirse ve EFT iptal edildi denilirse o zaman EFT geri döner. Ama bankanın sizden kesmiş olduğu EFT masrafları da geri iade edilmez. Bu nedenle EFT yapacağınız zaman doğru işlemlerin yapıldığına dikkat ediniz.

EFT Yaptım Para Geri Geldi

Bazı banka müşterileri EFT yapmasına rağmen birkaç dakika içinde paranın geri geldiğini ve EFT’nın gerçekleşmediğini ifade etmektedir. Bu durumun muhtemel bazı sebepleri vardır. İşte EFT iptal gerekçeleri;

  • EFT yapılan IBAN numarasının yanlış yazılması
  • EFT Yapılan IBAN numarası ile ismin uyuşmaması
  • EFT Yapılan kişinin ad soyad kısmının eksi yazılması

EFT işlemlerinde 26 haneli IBAN ve banka şubesi ile alıcının kimlik ismi tam olarak tek harf bile eksik ve yanlış olmadan girilmelidir. Yoksa EFT hemen iptal edilmektedir Bu işlemlere dikkat eden kişilerin genelde EFT işlemleri başarılı olur.

EFT Askıda Kalması Nedir?

Yapılan EFT işlemleri sonrası yapılan bazı hatalar nedeni ile EFT bazı durumlarda geri de gönderilmez ve Merkez Bankası’nın kasasında eft askıda kalır. Yani her iki banka havuzunda değil merkez bankası havuzunda takılı kalır. Bunun için hemen EFT yapılan bankaya başvuru yapılıp gerekli iptal işlemlerinin yapılması sağlanarak paranın geri alınması gerekmektedir. Yoksa o para ne geri gelir ne de karşıya ulaşır. 10 sene boyunca da para aynı şekilde durursa en sonunda hazineye kalır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git