Devlete Ait Olan Bankalar Hangileridir?

Devlete Ait Olan Bankalar Hangileridir?
3 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

Bankacılık faaliyetlerimizin gelişen teknolojiyle birlikte artması bankalara olan ilişkimizi de artırmıştır. Yaşadığımız şehirde birçok banka şubesi görüyoruz ancak bazı bankalar daha yoğun şube ağına sahip. Özellikle kredi çekeceğimizde ya da yüklü miktarda para yatıracağımızda bu bankaların hangisinin devlete hangisinin özel şahsa ait olduğunu merak ediyoruz.

Bu yazımızda da devlet bankası var mı? Kaç tür banka vardır? Kamu bankaları hangileridir? Hangi banka nasıl çalışır gibi sorulara cevap arayacağız.

Türkiye’de Bankacılık Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Gelişen dünya ve teknolojiyle bankacılık sektörü de oldukça gelişme göstermiştir. Bu bankalar birçok farklı sistemle çalışmaktadır.

*Mevduat Bankaları

Genellikle bütün bankacılık işlemlerinin halledilebildiği bankalardır.

*Katılım Bankaları

Genellikle faizsiz çalışan İslami usullere göre bankacılık faaliyeti yürüten bankalardır.

Bankaları bir de -Kamusal sermayeli, devlete ait bankalar

-Özel sermayeli şahsa veya firmalara ait bankalar

-Faizsiz kredi veren katılım bankaları olarak gruplandırmak mümkündür .

Şimdi devlete ait olan bankaları türleri ile birlikte inceleyelim.

Devlet Bankaları ve Türleri Nelerdir?

Devlet bankalarına kamu bankaları da denilmektedir.

Halk Bankası: 1933 yılından bu yana hizmet veren bir kamu bankasıdır. Küçük ve orta büyüklükteki esnaf ve sanayiciye destek amacıyla kurulmuştur. Halk Bankasının %51i Başbakanlığa % 49u ise halka açıktır. TOKİ ve birçok devlete ait gayrimenkul satışları Halk Bankası aracılığı ile yapılır.

Ziraat Bankası: 1863 yılında Osmanlı Devleti zamanında kurulmuştur. Çiftçilere ,tarımla uğraşan kişilere finansal destek sağlamak amacıyla faaliyete geçmiştir. 1988 yılında GAP Bölgesindeki çiftçilere destek vermiştir. Ziraat Bankasının yurt içinde ve dışında birçok şubesi vardır.Ziraat Bankasının tamamı Başbakanlığa aittir.

Vakıflar Bankası: 1954 yılında açılmış olan bankada her türlü finansal işlem yapılabiliyor. Vakıf Bankası 2005’te halka arz edilmiş ancak yine de büyük bir oranı devlete aittir. %58 Başbakanlık, %25 oranı halka açık, %17 oranı ise bazı devlet vakıflarına aittir.

Devlet Katılım Bankaları Hangileridir?

İslami kurallara önem veren faizsiz bankacılık isteyen müspet kesimin kredi çekme ve diğer banka işlemlerini rahatlıkla yaptığı bankalardır. Devlete ait iki tane katılım bankası vardır. Bunlar:

-Ziraat Katılım Bankası

-Vakıflar Katılım Bankası’dır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git