Devlet Memurları Ne Kadar Kredi Çekebilir?  

Devlet Memurları Ne Kadar Kredi Çekebilir?   
17 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 61 kez okundu.

 

Bankaların kredi verme konusunda en çok tercih ettikleri müşteri profili devlet memurlarıdır. Devlet memurlarının garantili bir işe sahip olmaları, onları kredi çekme konusunda oldukça şanslı bir noktaya getirmektedir. Kredi çekmek isteyen devlet memurları, ne kadarlık bir kredi limitine sahip olduklarını merak edebilir. Ya da yatırım yapmak isteyen bir devlet memuru yüksek meblağda kredi çekmek isteyebilir. Bu noktada, devlet memurları ne kadar kredi çekebilir sorusuna, bankların kredi limitleri ve kredi şartlarına bakara cevap verelim.

 

Kredi Limiti Nasıl Belirlenir?

Devlet memuru olan kişiler ev kredisi ya da ihtiyaç kredisi çekmek için bankaya gittiğinde, kendisine ne kadar kredi verileceği hakkında maaşına bakarak bir tahminde bulunabiliriz. Kredi limitleri belirlenirken birkaç faktör öne çıkar. Bunlar;

  • Kişinin aylık gelir toplamı
  • Eşinin çalışıp çalışmaması
  • Kefil sunup sunmaması
  • Nasıl bir işte çalıştığı
  • Çekeceği kredi vadesinin uzunluğu

Bu saydığımız faktörler arasında bir devlet memurunun sahip olduğu en önemli iki unsur, sabit bir gelirinin olması ve iş garantisinin olmasıdır. Devlet memuru almış olduğu maaş miktarına ve çekeceği kredinin vadesine göre kredi limitine sahiptir.

 

Devlet Memuru Kredi Hesaplama

Devlet memuruna çıkacak olan kredinin üst limiti belirlenirken öncelikle maaş bordrosuna bakılmaktadır. Maaşı ve kredi vadesi birlikte hesaplanarak kişiye kredi limiti belirlenir. Kredi aylık ödeme taksitinin kişinin aylık gelirinin en azından %75’inden daha fazla olmaması gerekmektedir.

Örneğin, aylık 4000 TL maaş alan biri ne kadar kredi çekebilir sorusuna cevap verelim. Burada bir konut kredisi ve 10 yıllık bir kredisi için örnek hesaplama yapacak olursak;

Toplam gelir 4000 TL, aylık maksimum ödenebilecek tutar  %75) 3000 TL, toplam taksit sayısı 120 ay olduğu için 120X3000= 360000 TL yapar. Tabi bu hesaplamaya ayrıca vergiler, ek gider ve kredi komisyonları da eklenecektir. Aynı devlet memuru ihtiyaç kredisi çekmek istediğinde,  bu sefer aylık gelirinin %75’i en fazla 48 ay ile çarpılarak, memurun çekebileceği en fazla kredi miktarı belirlenebilir. Konut kredilerde geçtiğimiz aylarda yapılan yeni düzenlemeye göre, çekilecek kredi taksit miktarı gelirin %80’inina kadar çıkarılabilecektir.

 

Devlet Memuruna Neden Kredi Çıkmaz?

Devlet memurlarının söz ettiğimiz özelliğinden dolayı kolay bir şekilde kredi çekebileceklerini ifade ettik. Ama bazı durumlar ortaya çıkar ki, kişi devlet memuru olsa bile ona banka tarafından kredi verilmez. Peki devlet memuruna kredi neden verilmez?

Devlet memurları daha önce çekmiş oldukları kredileri zamanında ödemediyseler, kredi kartları ödemelerini aksattılarsa, gelecek dönemde çekmek isteyecekleri kredilerde zorluk yaşayacaklardır. KKB puanı kötü olan memurlar, maaşları yüksek olsa bile kredi onayı alamazlar.

Kara Listede Olan Memurlar Kredi Çekebilir Mi?

Devlet memurları kredi çekme konusunda en az zorlanan kişilerdir. Bu nedenle çok yüksek bir limit olmamak kaydı ile birçok devlet memuruna kolay koşullarda kredi onayı çıkmaktadır. İş garantisi nedeni ile devlet memurlarının kredi onayı almaması ancak bazı özel sebepler nedeni ile gerçekleşebilir. Örneğin bir devlet memuru kara listede ise o zaman bu kişiye kredi çıkmayabilir. Bunun dışında limitler dahilinde memurlara her zaman kredi onayı verilir.

Kara listeye giren memur bu sorununu düzeltinceye kadar banka kredisi kullanamaz. Bunun için ortalama 5 sene gibi bir süre bankacılık işlemlerini doğru yapması gerekmektedir. Kullanacağı kredi ve kredi kartlarının ödemelerini zamanında yapması gerekmektedir. Ancak uzun bir süre, bankacılık konusunda yeni sorunlar ortaya çıkarmayan kişiler kara listeden kurtulabilir. Bu kişi devlet memuru olsa bile dikkatli olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git