Başarılı insanlar

Başarılı insanlar
7 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 139 kez okundu.

Kimse hata yapmadan, başarısızlığın tadına bakmadan büyük bir işi sıfırdan başaramaz. Başarıya giden her yol, küçük başarısızlıklarla doludur. Büyük işler başarmış kişilerin hayatları incelendiğinde onların da gençlik yıllarında bir takım yanlışlıklar yaptıklarını görürüz. İşte büyük başaranların bir ders niteliğinde olan başarızlıkları…

 

Başarılı insanlar ve gençlik hataları

 

  1. Tim Westergren, Pandora‘nın kurucusu

 

Bugün piyasa değeri 2.5 milyar dolar olan Pandora adlı müzik-radyo websitesinin kurucusu, Tim Westergren’in hayatta en pişman olduğu şey daha gençken “iyi bir fikir” olduğuna dair hisse kapıldığı projeleri hayata erkenden geçirmemiş olması. “Senelerce içgüdünüzü takip etmeyip, risk almamanızın yükü, iç güdünüzü takip edip başaramamaktan daha kötü.” diyor. Ayrıca her hatanın iyi bir öğretici olduğunu da savunuyor. “Hepimiz o kadar bizim için çizilmiş güvenli ve düz yolda yürümeye alışmışız ki, kendi yolumuzu çizmek korkutucu geliyor.” Westergren’e göre henüz gençken risk almak, “Keşke…” demekten kat kat iyi.

 

  1. Jimmy Wales, Wikipedia‘nın kurucusu

 

Jimmy Wales’in gençliğe dair verebileceği ders şöyle açıklanabilir: “Gençlik yıllarınızda paranızı iyi kullanın ve değerlendirin ki, bir gün gerçekten hayata bir proje geçirmek istediğinizde elinizde bir sermayeniz olsun.” Ayrıca Jimmy Wales yaş ilerledikçe de yat ve araba gibi lüks eşyalar için kredi çekilmesini yanlış buluyor. “Sadece sizin için geri dönüşü olan şeyler için para çekin: eğitim ve iş projesi gibi.”

 

  1. Alexander Ljung, SoundCloud‘un kurucusu

 

Alexander Ljung da Apple’ın kurucusu ve efsanevi CEO’su Steve Jobs gibi bir üründe basit kullanımın en sofistike şey olduğunu düşünüyor. “Birşey kurgularken her özelliği katmak derdiniz olmamalı. Herşeyi en basit haliyle sunabilmek ve kullanıcının tecrübesini kolaylaştırmak asıl amacınız olmalı.” diyor. Alexander Ljung’un dizayn felsefesi, SoundCloud’un arayüzüne de yansımış.

 

  1. Bing Gordon, Kleiner Perkins Caufield Byers ortağı

 

Yatırımları arasında Path, Spotify ve Twitter gibi çok başarılı girişimler bulunan Bing Gordon’un tavsiyesi de tek cümlede özetlenebilir: “Olabildiğince çok çalışın, sonra daha da çok çalışın.” Bing Gordon, iş hayatına genç yaşta atılanların büyük bir avantajının olduğunun da altını çiziyor. Kendisi iş hayatına 28 yaşında başlayan Bing Gordon, üniversiteden yeni mezun kişilerin en çok şevkle ve en iyi fikirlere sahip çalışanlar olduğundan bahsediyor. Ayrıca bu genç insanların kendilerinden birkaç jenerasyon büyük bir yol göstericilerinin (mentor) olmasının son derece önemli olduğunu söylüyor. “Kendinizden yaşça büyük, ancak patron-çalışan ilişkinizin olmadığı birinden kariyerinize dair tavsiye almanız size inanılmaz yarar sağlayacaktır.” diyor Bing Gordon.

 

  1. Bill Ready, Braintree‘nin kurucusu

 

Bir mobil ödeme platformu olan Braintree‘nin kurucusu Bill Ready de Bing Gordon’a benzer bir öğüt veriyor: “Çevrenizi ilgilendiğiniz dalda harika insanlarla çevirin. Genç bir mühendisken ben herşeyi bildiğimi sanıyordum. Ancak piştikçe öğrendim ki, bildiğim şeyler sınırlı ve çevremdeki benden tecrübeli insanlardan öğreneceğim çok şey var.” Ayrıca Bill Ready, bu kişileri dinlemenin ve aklınıza birşey koyduğunuzda korkusuz olmanın önemini vurguluyor: “İlgilendiğiniz sektörde birçok başarılı şirket olsa da korkmayın. Braintree’nin benzeri işleri yapan birçok daha büyük şirket var. Ancak biz onların yaptığı şeyi yaparken başarısız olmaktan korkmuyoruz.”

Etiketler:

Başarılı insanlar Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ece Yılmaz dedi ki:

    Çok ilginçmiş…

Sayfa başına git