Bankam Refinansman Yapmıyor

Bankam Refinansman Yapmıyor
21 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 61 kez okundu.

Çekmiş olduğunuz konut kredisinin faizleri yüksek ise ve bu faizler kredi kullandığınız banka tarafından zamanla düşürüldüyse, hemen bankanıza başvuru yaparak refinansman kullanabilirsiniz. Ama bazı bankalar yüksek faiz vermiş olduğu müşterilerinin refinansman başvurularını hemen kabul etmemekte ve müşterilere zorluk çıkarabilmektedir. Bankam refinansman yapmıyor diyen kişiler için kaleme aldığımız bu makalemizde, konut kredilerinde yapılandırma sürecinde zorluk çekenler için faydalı bilgiler bulabileceksiniz.

Konut kredisi alan kişiler, kredi vadelerini genelde çok uzun tutarlar. Örneğin konut kredilerinde en çok tercih edilen vade sayısı 120 aydır. Bu süre zarfı boyunca kredilerini ödeyeme devam eden kişiler, ödeme süresinde konut kredilerinde faiz düşüşleri yaşandığı anda, kendi bankalarına giderek ya da bir başka bankaya giderek konut kredilerini yeniden yapılandırabilirler. Bu başvuruları yasal bir haktır ve bankalar vatandaşların bu başvurularını kabul etmek durumundadır.

Yeniden yapılandırmanın diğer bir ismi de refinansmandır. Buna göre kişiler çekmiş oldukları konut kredilerinden daha düşük faizli konut kredisi bulduklarında gidip de eski kredilerini bozup yeni kredi çekebilirler.  Ama bazı vatandaşlarımızdan, bankaların refinansman yapmadıklarına dair şikayetler gelmektedir. Bankalar daha önce yüksek oranda vermiş oldukları konut kredilerini yeni faiz oranları ile yenilemek isteyen vatandaşların taleplerini geri çevirmekte ve bu konu onlara yardımcı olmamaktadır.

Vatandaşlarımız bu noktada başka bankalardan da konut kredisi yapılandırma hakkından yararlanabileceği gibi kendi bankasından da bu haktan yararlanabilir. Bu konuda zaten birçok banka müşterisinin taleplerini geri çevirmemektedir. Ama bazı bankaların bu yönde yapılan başvuruları reddettiğine dair şikayetlerin geldiğini ve bu konuda vatandaşın ne yapması gerektiğini bu yazımızda belirtmek istedik.

 

Banka Konut Kredisi Yapılandırma Başvurusunu Reddederse Ne Yapılmalı

Bankacılık kanununda yapılan düzenlemelere göre, vatandaşın konut kredisini yeniden yapılandırma hakkı vardır. Banka bu konuda müşterisine konut kredisi için erken kapatma cezası verebilir. Bu konuyu daha önceki makalelerimizde anlattık; ama bizim şimdilik asıl konumuz bankaların kredi yapılandırması dediğimiz refinansman başvurularını kabul etmemeleri ile ilgilidir.

Bankaların bu şekilde yapılan başvuruları reddetmesi durumunda ilk önce bankaya bir dilekçe vermeniz ve bunun yasal hakkınız olduğunu belirtmelisiniz. Daha sonraki aşamada banka genel müdürlüğü ile görüşerek, ilgili şubenin size yardımcı olmadığını belirtmelisiniz. Bu aşamada da size yardımcı olacak birilerinin çıkamaması durumunda ise artık yasal olarak bazı adımlar atabilirsiniz.

İlçelerde bulunan kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan ilçe hakem heyetlerine başvuru yaparak banka şubesini ve banka genel müdürlüğünü şikayet edebilirsiniz.  Bu konuda ilçe hakem heyeti sizin bankaya yaptığınız başvurunun reddedildiğini gösteren yazılı bir evrak isteyebilir. Siz de bankadan aldığınız olumsuz cevabı da şikayet dilekçesine eklemeniz gerekecektir.

Refinansman başvurunuzun kabul edilmemesi nedeni ile bir başka bankaya giderek, yeni bir refinansman başvurusu yapabilirsiniz. Burada eğer eski mevcut kredinizin bulunduğu bankanın daha düşük kredi faizi ile kredi vermesinden dolayı aynı bankadan kredi yapılandırması istiyorsanız o halde ilçe hakem heyetinin vereceği kararı beklemeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git