Banka Puan Sorgulama

Banka Puan Sorgulama
14 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 70 kez okundu.

 

Bankacılık sisteminde her müşterinin, sahip olduğu bir müşteri profili vardır. Bu profil bankalar tarafından, müşterinin bankacılık ilişkileri üzerinden düzenlenir. Bir müşterinin; bankacılık faaliyetlerinde, ödemelerinde herhangi bir sorun yoksa iyi bir profile sahip diyebiliriz. Bu noktada bankaların, bazı kriterlere göre müşterilerine puan verdikleri ve bu puanlama sonucunda bir kredi notunun çıktığını görürüz. Kredi notu belirlenirken, müşterinin almış olduğu kredilerin taksitlerini zamanında yatırması, harcama yaptığı kredi kartı taksitlerini günüde yatırması gibi önemli kriterler göz önünde bulundurulur. Ve çıkan sonuçlara göre müşterinin kredi puanı, diğer bir deyişle kredi notu belirlenir.

 

Banka Puan Aralıkları Nelerdir?

 

        Banka puan aralığı 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu aralığındaki müşterinin puanı yükseldikçe risk durumu azalır ve güvenilir müşteri profiline sahip olur. Hangi puan aralığının ne gibi risk faktörü vardır? Bu sorunun cevabına bakılacak olursa;

 

  • 0-799 Puan: Banka puan sorgulamada en düşük puan aralığıdır. Yani en riskli müşteri alanıdır. Bu alandaki müşterilere kredi çıkması pek mümkün değildir. Bu puana sahipseniz yine de şansınızı deneyip, bankalara başvurabiliriniz ama dediğimiz gibi düşük bir şanstır bu.

 

  • 800-1299 Paun: Diğer alt basamak kadar olmasa da halen riskli alandasınız sayılır. Bu alandaki müşterilere de her zaman kredi verilmez. Bu alandaki müşterilerin kefil ya da iyi bir gayrimenkulü ipotek göstermesi gerekmektedir.

 

  • 1300-1499 Puan: Bu puana sahip müşteriler az riskli müşteri grubunda sayılırlar. Genellikle başvuruları olumlu sonuçlanır.

 

  • 1500-1699 Puan: Bu müşteriler borçlarını hiç aksatmamış kişilerdir. Bankanın sevdiği bir profildir her istediklerinde çok olağanüstü bir durum olmadıkça kredi kullanabilirler.

 

  • 1700-1900 Puan: Bu puan aralığı maksimum aralıktır. Burada artık müşterinin güvenilirliğine dair şüphe yoktur. Zaten bu puan aralığında çok az müşteri bulunur. Bu puana sahip olmak için sadece borçları zamanında ödemeniz yetmez aynı zamanda banka ile çok iş yapıyor olmanız ve büyük miktarda işlemler gerçekleştiriyor olmanız gerekmektedir.

 

 

Bu puan aralılarına göre kendi puanınızı da öğrenerek, kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenebilirisiniz. Bunun için sorgulama yapmanız gerekmektedir.

 

Banka Puan Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Bankanızın şubesine giderek belli bir ücret karşılığında ( bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama 4 TL ücreti vardır. ) puanınızı öğrenebilirisniz.

İnternet bankacılığınız varsa, buraya girip banka kredi notu hesaplama seçeneğinden kredi notunuzu hesaplayabiliriniz. Bu işlemden bazı bankalar para alırken,  bazıları para almaz. Örneğin Ziraat Bankası bunun için işlem ücreti alırken Halkbank bunun için özellikle maaş müşterilerinde para almaz.

Telefon bankacılığını kullanarak ya da müşteri hizmetlerini arayarak e-mailinize gönderilmek üzere bu hizmetten yararlanabiliriniz.

Ayrıca findex’ten de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findex, finansal durumunuzu size gösteren ve merkez bankası ile irtibatlı işlem gören bir çalışmadır. Zaten kredi notunuzu tek banka belirlemez. Bütün bankacılık sektörü taranır, bütün işlemlerinize bakılır ve bu şekilde bir ortalama puan ortaya çıkar. Bu yüzden banka puanınız sorgulanırken Merkez Bankası’ndan gelen bilgiler baz alınır. Aynı şekilde Findex de bunu yapmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git