Banka Noter Maliye İşlemleri

Banka Noter Maliye İşlemleri
13 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.

 

Bankalar çok yoğun iş temposuyla çalıştıklarından dolayı birçok işlemi, farklı kanallar yolu ile yaparak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlarlar. Kredi kartlarını kurye ile göndermek örneğinde olduğu gibi. Ya da müşteri ile yapılan bir sözleşmeden doğan anlaşmazlığın çözümü için bir hukuk bürosu ile vekalet sözleşmesi imzalamak gibi. Bunların dışında bankaların en çok işlem yaptığı kanallardan bir tanesi de noterlerdir. Sonuçta yapılan işlemler kanuni parasal işlemler olduğu için noter aracılığı ile bu işlemlere kanuni dayanak sağlanmaktadır. Sektörün bu uygulaması, banka noter maliye işlemlerinin; masraflarını, sürecini, hukuki boyutunun ne olduğu sorusunu akıllara getirebilir. Noter kanallarının kullanılmasının nedeni, bankaların yapacakları işlemlerin, sonraki dönemlerde sorun çıkarmaması için, uygulamalarına yasal temeller sağlama isteğidir.

Bankalar, müşterilerine birçok imkan tanımakta. Bunlar, kredi kullandırma, kredi kartı çıkarma, fatura ödeme vb. Bu yapılan işlemlerin tabi müşteriler için bazı faiz ve işlem ücreti gibi masrafları olmaktadır. Özellikle müşterinin kullanmış olduğu kredilerin taksitlerinin zamanında ödenmemesi sonrası, bankalar bazı uygulamaları devreye sokar. Cep mesajı ile bilgilendirme, müşteri hizmetleri yetkilisi kanalı ile bilgilendirme gibi basit işlemlerden sonra da kredi ödeme gecikmesi devam ederse o zaman bankanın bazı hukuki yaptırımları devreye girecektir. İşte bu aşamadan sonra banka, müşteriye yapacağı ihtarnameleri noter aracılığı ile yapacaktır. Tabi burada noter işlemleri için yapılan masraflar müşteriden tahsil edilecektir.

Bazı bankalar, önceki dönemlerde kredi kartı ekstrelerini sürekli noter kanalı ile göndermek sureti ile müşteriyi mağdur ettiği dönemler olmuştur. Üstelik müşteri kart taksitlerini zamanında yatırmışsa zaten bankanın böyle bir işleme başvurmasına gerek kalmayacaktı. Bu konulardaki anlaşmazlıkların hukuki olarak çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

 

Bir dava örneği:  2011 yılına ait bir dava konusunda; kredi kartı kullanıcısı yaptığı harcamalar sonrası kartına yansıyan bütün taksitleri zamanında ve tam olarak yatırmaktadır. Buna rağmen banka kendisine sürekli olarak her ay noter aracılığı ile ihtarname göndermektedir. İlginç olan noterin bu ihtarnamelerin ücretini de müşteriden kesmesidir. Burada müşteri avukat aracılığı ile bankaya dava açıyor ve doğal olarak müşteri haklı çıkıyor. Haklı çıkmasının nedeni şudur: Eğer müşteri kart taksitlerini zamanında yatırmışsa kendisine ihtarname gönderilse bile bu ihtarnamenin masrafları bankaya aittir. Ama müşteri taksitleri ödememişse o zaman bu ihtarname masrafları müşteriye yansıtılacaktır.

Aslında bankaların noter ile ihtarname gönderme zorunlulukları “ek madde 09/11/1988-3499/4 md” sayı ve bankacılık kanunu maddesi gereği mevcuttur. Ama sürekli ilerleyen sanal bankacılık sayesinde, bankalar müşterilerine artık noterden değil e-posta şeklinde bilgilendirme yapmaktadır. Bu da mali işlemlerin daha hızlı ve az giderle yapılmasını sağlamaktadır. Bahsettiğimiz e-posta gibi işlemler rutin durumlarda geçerlidir. Öbür türlü banka ile müşteri arasında yaşanan ciddi bir sorunda, banka kendi alacaklarını garantiye almak ve her işlemi yasal dayanaklarla yapmak isteyeceğinden noter ile çalışmayı tercih eder.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git