Banka Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi

Banka Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi
9 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 194 kez okundu.

Bankaların kara listesine giren kişiler kara listeden çıkmak için en az 5 seneyi gözden çıkarması gerekmektedir. Bu süre zarfında bankacılık işlemlerine de dikkat edip yeni hatalar yapmaması gerekmektedir. Ama bu süre kesin olmayıp zaman zaman çıkan sicil afları ile daha çabuk kara listeden de çıkmak mümkün olabilmektedir.  Örneğin geçtiğimiz sene çıkan kara sicil affı sonrası birçok kişi kredi çekebilir duruma gelmiştir. Bu kişiler kara listeden çıkartılmadı ama kara listede olmalarına rağmen onlara kredi çekme şansı verildi.

Kredi sicil affına rağmen halen kredi çekemiyorum diyenler için Merkez Bankasına yazılacak bir dilekçe ile bunun mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Kara sicilden kurtulmak isteyenler için örnek bir dilekçe hazırladık.  Bu dilekçeyi Merkez Bankası’na yollayarak kara liste temizliği başvurusu yapabilirsiniz.

Örnek Sicil Temizleme Dilekçesi

“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na

 Ziraat Bankası Sapanca Şubesi 23849875758 T.C numaralı ve 2749083643 hesap numaralı banka müşterisiyim. Gecikmiş ödemelerim yüzünden kara listeye düştüm Kara listeden çıkamadığım için yaptığım başvurular ve çıkan sicil affına rağmen kredi çekemiyorum. Son birkaç senedir kredilerimizi ve kredi kartı borçlarımı zamanında ödedim ve sicilimin artık düzelmesini istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılıp tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.”

Dilekçeyi kendinize göre biraz daha düzenleyerek sol alta adres ve telefon numarası ve sağ alt tarafa da ad soyad ve imza atılması gerekmektedir.

Bankalardan çektiğiniz kredi veya kredi kartlarını düzenli ödemediğinizde kredi siciliniz olumsuz etkilenir. Yasal takibe düştüğünüz anda ise kara listeye girersiniz. Kara listeye giren kişilere bankalar belirli bir süre yeni kredi veya kredi kartı vermezler. Ancak 2017 Ocak ayında çıkan kredi sicil affı ile sicilinizi düzeltme ve tekrar kredi çekme ve kredi kartı alma imkanı oluşur.

Kara Liste Ve Kırmızı Kalem Nedir?

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 3 ay geciktirdiğiniz anda yasal takip başlar ve kredi notunuz hızlı bir şekilde düşer. Kredi notunuz düştükten sonra  Merkez Bankasının kara listesine düşersiniz ve kredi sicilinizin tutulduğu KKB ( Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kırmızı kalem yemiş olursunuz. Bu durumu düşen kişi bankalardan herhangi bir kredi ya da kredi kartı almak istediğinde banka tarafından olumsuz cevap alır. Kara listeye düşen kişiye 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi ya da kredi kartı vermez.

Sicili Düzeltme ve Kara Listeden Çıkma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2017 Ocak ayında kredi sicil affı geldi. Kredi sicil affı sayesinde artık kara listeden çıkmak mümkün. Kredi sicil affından yararlanmak için 6 ay içerisinde borçlarınız kapatmanız ya da yapılandırmanız gerekir. Bu sayede kara listeden çıkmış olursunuz. Siciliniz temizlendikten sonra bankalar size yeniden kredi veya kredi kartı verebilecektir. Kara listeden çıkmak için Merkez bankasına dilekçe yazılır. Bu dilekçe sayesinde isminizi kara listeden sildirmiş olursunuz.

Merkez Bankası Kara Liste Sildirme Dilekçesi ( Alternatif Dilekçe)

Bankalara ait tüm borçlarınızı ödedikten sonra hala kara listede gözüküyor ve kredi ya da kredi katı başvurusu yapamıyorsanız aşağıdaki dilekçe örneğini merkez bankasına yazınız. Yukarıda yazdığımız dilekçe dışında aşağıda ikinci bir örnek dilekçe hazırlandı.

T.C. Merkez Bankası A.Ş. ANKARA

Bankanız nezdinde bulunan bütün finans kurum veya kuruluşlarında bana ait olan bütün borçlarımı ödedim. Ancak hala kara listede gözüküyorum. Söz konusu kara listeden çıkmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şeklinde dilekçe yazarak; nüfus cüzdan fotokopisi, varsa vergi kimlik numarası, adres, telefon, anne kızlık soyadı da ekleyerek ıslak imzalı olarak posta yoluyla gönderebilirsiniz. Yaklaşık 2 ya da 3 hafta içerisinde cevap alırsınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git