Banka Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi

Banka Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi
9 Şubat 2020 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Bankaların kara listesine giren kişiler kara listeden çıkmak için en az 5 seneyi gözden çıkarması gerekmektedir. Bu süre zarfında bankacılık işlemlerine de dikkat edip yeni hatalar yapmaması gerekmektedir. Ama bu süre kesin olmayıp zaman zaman çıkan sicil afları ile daha çabuk kara listeden de çıkmak mümkün olabilmektedir.  Örneğin geçtiğimiz sene çıkan kara liste sicil affı sonrası birçok kişi kredi çekebilir duruma gelmiştir. Bu kişiler kara listeden çıkartılmadı ama kara listede olmalarına rağmen onlara kredi çekme şansı verildi.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden tamamen kurtulmak mümkündür. Kara listeden çıkış çok kolay olmasa da 3-5 sene süre zarfında atılacak doğru adımlar sonrasında bu sorundan kurtulmak mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler kısaca şu şekildedir:

*Kredi kartı borçlarınızı asla geciktirmeyin

*Kart borçlarınızı zamanında ödeyip, kartınızı da doğru bir şekilde kullanmaya devam ediniz

*Banka hesabınızda eksi bakiye olmasın. Sürekli fazla fazla nakit para tutun.

*İhtiyaç kredisi ödemelerinizi zamanında yapın. Sürekli kredi başvurusu yaparak “batık müşteri” imajı uyandırmayın.

*Kredi kartınıza ya da banka hesabınıza bağlı olarak otomatik ödeme talimatları verin.

Bu söylediklerimizi 3 sene boyunca devam ettirin. Bu süre zarfında kredi notunuz da yükselecek ve artık kara listeden çıkma şansı elde etmiş olacaksınız.

Kara Listeden Çıkma Başvurusu Yapabilirsiniz

Yukarıda önerdiğimiz şekilde uzun sür sabırlı bir çalışma yaptınız. Kredi notunuz da iyi bir noktaya geldi diyelim. Artık yapmanız gereken, kara listeden çıkmak için başvuru yapmanızdır. Kara listeden çıkabilmek için banka aracılığı ile başvuru dilekçesi verebilirsiniz. Bunu direk Merkez Bankasına gönderebilirsiniz. Ama banka ile görüşüp bankanın KKB’ye yazı yazmasını isteyebilirsiniz.

Kredi sicil affına rağmen halen kredi çekemiyorum diyenler için Merkez Bankasına yazılacak bir dilekçe ile bunun mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Kara sicilden kurtulmak isteyenler için örnek bir dilekçe hazırladık.  Bu dilekçeyi Merkez Bankası’na yollayarak kara liste temizliği başvurusu yapabilirsiniz.

Örnek Sicil Temizleme Dilekçesi

“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na

 Ziraat Bankası Sapanca Şubesi 23849875758 T.C numaralı ve 2749083643 hesap numaralı banka müşterisiyim. Gecikmiş ödemelerim yüzünden kara listeye düştüm Kara listeden çıkamadığım için yaptığım başvurular ve çıkan sicil affına rağmen kredi çekemiyorum. Son birkaç senedir kredilerimizi ve kredi kartı borçlarımı zamanında ödedim ve sicilimin artık düzelmesini istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılıp tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.”

Dilekçeyi kendinize göre biraz daha düzenleyerek sol alta adres ve telefon numarası ve sağ alt tarafa da ad soyad ve imza atılması gerekmektedir.

Bankalardan çektiğiniz kredi veya kredi kartlarını düzenli ödemediğinizde kredi siciliniz olumsuz etkilenir. Yasal takibe düştüğünüz anda ise kara listeye girersiniz. Kara listeye giren kişilere bankalar belirli bir süre yeni kredi veya kredi kartı vermezler. Ancak 2017 Ocak ayında çıkan kredi sicil affı ile sicilinizi düzeltme ve tekrar kredi çekme ve kredi kartı alma imkanı oluşur.

Kara Liste Ve Kırmızı Kalem Nedir?

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 3 ay geciktirdiğiniz anda yasal takip başlar ve kredi notunuz hızlı bir şekilde düşer. Kredi notunuz düştükten sonra  Merkez Bankasının kara listesine düşersiniz ve kredi sicilinizin tutulduğu KKB ( Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kırmızı kalem yemiş olursunuz. Bu durumu düşen kişi bankalardan herhangi bir kredi ya da kredi kartı almak istediğinde banka tarafından olumsuz cevap alır. Kara listeye düşen kişiye 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi ya da kredi kartı vermez.

Sicili Düzeltme ve Kara Listeden Çıkma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2017 Ocak ayında kredi sicil affı geldi. Kredi sicil affı sayesinde artık kara listeden çıkmak mümkün. Kredi sicil affından yararlanmak için 6 ay içerisinde borçlarınız kapatmanız ya da yapılandırmanız gerekir. Bu sayede kara listeden çıkmış olursunuz. Siciliniz temizlendikten sonra bankalar size yeniden kredi veya kredi kartı verebilecektir. Kara listeden çıkmak için Merkez bankasına dilekçe yazılır. Bu dilekçe sayesinde isminizi kara listeden sildirmiş olursunuz.

Merkez Bankası Kara Liste Sildirme Dilekçesi ( Alternatif Dilekçe)

Bankalara ait tüm borçlarınızı ödedikten sonra hala kara listede gözüküyor ve kredi ya da kredi katı başvurusu yapamıyorsanız aşağıdaki dilekçe örneğini merkez bankasına yazınız. Yukarıda yazdığımız dilekçe dışında aşağıda ikinci bir örnek dilekçe hazırlandı.

T.C. Merkez Bankası A.Ş. ANKARA

Bankanız nezdinde bulunan bütün finans kurum veya kuruluşlarında bana ait olan bütün borçlarımı ödedim. Ancak hala kara listede gözüküyorum. Söz konusu kara listeden çıkmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şeklinde dilekçe yazarak; nüfus cüzdan fotokopisi, varsa vergi kimlik numarası, adres, telefon, anne kızlık soyadı da ekleyerek ıslak imzalı olarak posta yoluyla gönderebilirsiniz. Yaklaşık 2 ya da 3 hafta içerisinde cevap alırsınız.

Banka Kredi Sicili Düzeltme Dilekçesi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Halil ibrahim oruz dedi ki:

    Hic bir bankaya borcum olmadigi taktirde kredi cekemiyorum kara listeden cikmak istiyorum tarafiniza arz ederim

Sayfa başına git