Banka Dilekçe Örneği

Banka Dilekçe Örneği
2 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 273 kez okundu.

Bankalar günümüzde nakit ihtiyacı duyanlar ve acil beklenmeyen ödemeleri çıkanlar için ilk başvurulan ve kurtarıcı gibi görünen kuruluşlardır. Ancak unutulmamalıdır ki bankalar size verdikleri her kredi ve kredili ürünler için belirli oranlarda komisyon dosya masrafı yada faiz alırlar ve bu ücretler sayesinde kar marjına ulaşırlar.

Bankada herhangi bir konuda sorun yaşadığınızda yada bilgilerinizde ve hizmetinizde bir eksiklik olduğunda bunu bankaya dilekçe vererek üst makamlara ulaşmasını sağlayabilir ve sıkıntınızı kısa süre içinde giderebilirsiniz. Dilekçeyi hangi makama verecekseniz başlık olarak o makama hitaben başlamalı ve sorununu içeren ve çözüm talep eder nitelikte yazmalısınız. Örneğin bankadan idari takibe girdiniz ancak borcunuzu kapatmanıza rağmen idari takibiniz devam ediyorsa bunu bankanın genel müdürlüğüne bildirmeniz gerekecektir. Sorun yaşadığınız banka x bankası olsun. Dilekçeye başlarken kağıdı ortalayacak şekilde sağda ve solda aynı eşitlikte boşluk kalmasına dikkat ederek “X BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE” şeklinde başlanmalı ve büyük harf kullanımına özen gösterilmelidir.

Kağıdın sağ üst köşesine ay gün ve yıl belirtilerek tarih atılmalı ve başlığın altına da yaşadığınız sorun ve talep ettiğiniz çözüm önerisini yazmalısınız. Dilekçenizi bitirirken de aynı şekilde metnin en altına “Gereğini arz ederim” yada “Gereğini bilgilerinize arz ederim” şeklinde bitirebilirsiniz. Dilekçe yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus yazım dilinizin resmi ve sade olmasıdır.Bir arkadaşınıza mektup yazarmışçasına yada haber bildirir nitelikte bir dilekçe kabul edilmez ve öyle bir dilekçe şekli de yoktur. Dolayısıyla bu şekilde resmi olmayan bir dilekçe yazarsanız dilekçeniz dikkate alınmaz ve işleminiz de gerçekleştirilmez.

Bu nedenle her zaman dilekçe yazım kurallarına uyulmalı, bilmediğiniz yada sorun yaşadığınız kısımlarında internetten veya çevrenizden nasıl olması konusunda destek isteyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git