Banka Çeyiz Hesabı

Banka Çeyiz Hesabı
15 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 62 kez okundu.

Banka çeyiz hesabı kişilerin tasarruflarını arttırmak ve uzun süreli birikim yapmalarını sağlamak amacı çıkarılmış bir üründür. Belli şartların sağlanması halinde devlet katkısını da birikimlerinize ilave edebilirsiniz. Hesap sadece 18 ile 24 arası yaş grubuna ve daha önce hiç evlenmemiş kişilere açılabilmektedir. Açılacak olan kişi 18 yaşından küçük olabilir, ancak veli ya da vasi imzası gerekmektedir. Hesap sadece Türk lirası cinsinden açılabilmekte, Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Vade minimum üç yıl ile sınırlandırılmaktadır. Müşterek(Ortak) olarak açılması ise mümkün değildir.

Katılımcının devlet katkısını alabilmesi için ödemelerini minimum üç yıl süre ile düzenli olarak yapması ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması gerekmektedir. Evlendiğiniz tarih itibari ile 6 ay içerisinde evlilik cüzdanınız ve ilk evliliğiniz olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alacağınız yazı ile banka şubelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bankalar ay içerisindeki başvuruları her ayın ilk 10 iş gününde bakanlığa bildirmekle yükümlüdür. İlgili koşullar sağlanmış ise devlet katkısı banka hesabınıza yatırılacaktır.

Devlet katkısının ne kadar olacağı ise birikimlerinizi ne kadar süre ile ve ne kadar düzenli olarak yaptığınıza göre değişecektir.36-47 ay arası birikiminizin %10 ‘u, 48-59 ay arası birikiminizin %15 ‘i,60 ay ve üzeri olanlar ise birikim tutarınızın %20 si oranında devlet katkısı almaya hak kazanacaktır. Ancak devlet katkısında üst sınır vardır ve 5.279-tl dir. Bankaların belirlemiş olduğu faiz ise, her bir yıllık takvim sonunda hesaplanacak ve çeyiz hesabınızdaki birikiminize ilave olacaktır. Ödemelerde alt sınır 105-tl üst sınır ise 1.055-tl dir. Bir dönem içerisinde aylık ödemeyi seçmesi halinde 3 defa, 3 aylı ödemeyi seçmesi halinde ise bir defadan fazla ödemelerini aksatamaz. Bir dönem 12 aylık süreçtir. Aynı kişi adına birden fazla hesap açılması mümkün değildir. Mümkün olması halinde de her iki hesap içinde devlet katkısı alınması mümkün değildir.

Sizlerde ileriye dönük yatırım yapmak ve evlenirken birazcık da olsa size katkı sağlaması için Banka Çeyiz Hesabı açtırabilir siniz. Açacağınız bu Banka Çeyiz Hesabı ile birlikte ileriye dönük yatırım yapmış olacaksınız. Bu şekilde ileride yaşayacağınız nakit sıkışıklığını biraz da olsa aşmış olacaksınız. Hemen hemen her bankada çeyiz hesabı bulunmaktadır. Maaş aldığınız bankayı tercih etmeniz ödemeleri düzenli yapmanızı sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git