Banka Çek Kırdırma

Banka Çek Kırdırma
22 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.

İş hayatı içerisinde aktif olan kişiler genellikle çeşitli ödemelerinde ve alacaklarında çek kullanmaktadırlar. Banka Çek Kırdırma, bankalarla yoğun bir etkileşim içinde çalışan kişiler, bankaları çekler konusunda sıklıkla kullanmaktadır. Özellikle çekleri yoğun olarak kullanan kişilerin sık duyduğu kavramlardan birisi de banka çek kırdırma kavramıdır. Bilindiği gibi çeklerin belirli bir ödeme süreleri olmaktadır. Belirlenen ödeme süreleri gelmeden çeklerin karşılığını bankalardan almak mümkün değildir. Ancak kimi durumlarda kişilerin acil olarak paraya ihtiyaç duymaları durumunda, bu çekleri kırdırma imkanları bulunmaktadır. Çekin ödemesi için belirlenen süre böylece öne çekilir ve banka çekin karşılığını kişilere öder.

Çeklerin tahsil günü gelmeden erken ödenebilmesi için günümüzde faktöring firmaları aracı olmakta ve çeklerin kırdırılması konusunda kişilerle işbirliği yapmaktadırlar. Faktöring firmaları bu hizmet karşılığı genel olarak sizlerden belli bir komisyon talep etmektedirler. Bu komisyon oranı da genellikle %4 veya %5 civarı olmaktadır. Çeki kırdırmak için öncelikle bu faktöring firmalarına başvurarak komisyonu ödemeniz gerekmektedir. Çek kırdırma konusunda oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. Faktöring firmaları ile birlikte çek kırdırma işlemi tamamen yasal olmaktadır. Ancak bu işlemi yasadışı olarak da yapan bazı kişi ve kurumlar bulunmaktadır. Bu kişi ve kurumlar aracılığı ile yasa dışı bir şekilde çek kırdırma işlemi yaparsanız, çeki tamamen kaybetme riski de bulunmaktadır. Bu nedenle çek kırdırma işlemleri için yasal faktöring firmalarını tercih etmenizde fayda vardır. Bu tarz yasa dışı çalışan kişiler genellikle mafya tarzı kişiler olduğu için, hakkınızı aramak konusunda da oldukça sorun yaşabilirsiniz. Çek kırdırma işlemi, faktöring firmalarına başvurulduğu takdirde son derece kolay ve hızlı bir şekilde çözülebilen bir iş olmaktadır. Faktöring firmaları sizin adınıza bankaya gereken başvuruları ve işlemleri yaparak tahsilatın erken olmasını sağlayacaktır.

Eğer aceleniz yoksa çek kırdırma işlemi yaparak komisyon ödemek yerine çeklerinizi bankalara tahsile vererek daha az bir bedel ile 20-30 TL gibi tutar karşılığında vadesi geldiğinde çek bedelinin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem daha güvenli hem de daha doğru bir iş yapmış olacaksınız. Eğer çekiniz sağlamsa çek aldığınız firmanın ödememe gibi bir sorunu olmayacaksa vadesi geldiğinde alacağınız çek bedeli ile sizde ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git