Arapça Bilen Banka Personel Alımları 2017

Arapça Bilen Banka Personel Alımları 2017
21 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 80 kez okundu.

Arapça diline hakim olan banka personel ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Özellikle Arap sermayesi ile çok yakından ilişkili olan katılım bankaları her geçen gün daha fazla Arapça bilen personel almaktadır. Gerek, yurt dışı şubeleri için olsun gerekse ülke içindeki şubeleri için olsun her dönem Arapça dili bilen bankacı alım ilanları olmaktadır. Bu konuda bir araştırma yaparak, Arapça bilen banka personel alımları 2017 başlıklı bir yazı yazdık. Yazımızda, bankalar Arapça dili bilen personel ihtiyaçlarından ayrıntısı ile bahsedip, bu konuda ilerleyen yıllarda nasıl bir ihtiyacın ortaya çıkacağı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Bankalar Arapça Bilen Personel Alıyor Mu?

Bankacı olmak isteyen kişilerin kendilerini geliştirme konusundaki yabancı dil tercihleri genelde İngilizce olmaktadır. İngilizce bilen banka personelleri iş bulma noktasında pek zorlanmadığı bir gerçektir. Ama bu noktada sadece İngilizce değil, bunun yanında Türkiye’nin değişen demografik yapısı ile doğrudan ilgili olan dillerin de öğrenilmesi önem kazanmaktadır. Özellikle ülkemizde bulunan yaklaşık 5 milyon Suriyeli ve bunun yanında diğer Arap ülkelerinden gelen 2 milyona yakın turist ve göçmen sayıldığında ülkemizde Arapça konuşan 7 milyon kişinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sayı dünya genelinde nerdeyse 50’den fazla ülkenin nüfusundan fazla bir sayıdır. Doğal olarak bankalar da bu potansiyel müşterilere ulaşabilmek için bu noktada Arapça bile personelleri işe almak isteyecektir. Özellikle Arap Dili ve Edebiyatı okuyan kişiler ile Bankacılık okuyup da Arapçaya hakim olan kişilerden seçimler yapılmaktadır.

 

Arapça Bilen Lise Mezunları Bankacı Olabilir Mi?

Arapça bilen bankacı personel açığı olduğu için birçok banka, bu konuda şartlarını esnek tutmaktadır. Birinci öncelik kişinin T.C vatandaşı olması ve Arapça bilmesidir. Eğitim noktası ikinci planda tutulabilmektedir. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz üzere; bankacılık sürekli rekabet seviyesi yüksek olan bir alandır. Bu alanda yükselmek ve bir pozisyon alabilmek için mevcut sahip olunan eğitim seviyesi değil, banka içinde gösterilen performans daha ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı lise mezunu olup da Arapçaya hakim ve iletişim becerisi yüksek kişiler bankaların personel sınavlarından kolaylıkla geçer not alabilirler.

 

Hangi Bankalar Arapça Bilen Personel Alımı Yapmaktadır?

Ülkemizde onlarca banka bulunmaktadır. Bu bankaların her biri değişik dönemlerde Arapça bilen memur alımı yapmaktadır. Ama bunlar içinde katılım bankaları daha çok alım yaparak ön plana çıkar. Özellikle,

  • Türkiye Finans
  • Albaraka Türk
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank

Bankaları Arapça bilen personel alımlarında diğer bankalara göre daha çok alım yapmaktadır. Şu anda Kuveyt Türk Bankası Arapça bilen gişe memur ve uzman alımı için ilana çıkmış durumda olup birçok şubede  Arapça bilen gişe memuru alımı yapacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git