Almak İstediğim Ev İçin Yeterli Kredi Çıkmıyor  

Almak İstediğim Ev İçin Yeterli Kredi Çıkmıyor   
10 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 71 kez okundu.

 

Ev sahibi olmak için ekonomik olarak ve faiz oranları olarak en uygun zamanları yaşadığımızı söyleyebiliriz. Son yıllarda hızla düşen konut kredi faizleri ile birlikte milyonlarca kişi uygun koşullarda ev sahibi olmuştur. Konut kredilerinin bu denli düşük olması sebebi ile birçok kişi bu fırsatı değerlendirerek konut kredisi çekmek istemektedir. Ama bazı kişilerin konut kredilerinde sorun yaşadıkları görülmektedir. Özellikle site olarak, almak istediğim ev için yeterli kredi çıkmıyor şeklinde bazı şikayetler almaktayız.

 

Bankaların konut kredilerinde belirlenmiş olduğu bazı net kurallar vardır. Bu kuralların esnetilmesi bazen çok güç olmaktadır. Özellikle kredi verilirken, bu kredilerin geri ödemelerinde sorun çıkmaması için birçok banka kılı kırk yarmaktadır. Kredi talebinde bulunan müşterinin bütün bankacılık işlemleri incelenir, kredi notuna bakılır ve hatta müşterinin bankaya teminat olarak verebileceği ipotek değerlerine bile bakılır. Ve kredi için nihai cevap verilir.

 

Bankaların konut kredilerinde belirlemiş oldukları kurallara göre, ev değerinin belli bir miktarı kredi olarak verilmektedir. Tapusu, kat mülkiyeti olan evlere kredi çıkarken bu evlerin de belli oranlarına finansman sağlanmaktadır. Bu oran bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle %70-80 arasında değişmektedir. Bankalar bu oranları müşterinin kredi notu, sigortalı çalışıp çalışmadığı, gelir durumuna göre değiştirebilmektedir. Bunun bazı evler için belirlenen konut kredisi oranı %80’lere çıkarken bazı evlerde bu oran %70’lerde kalmaktadır.

Almak -İstediğim Ev İçin- Yeterli -Kredi- cikmiyorr  

Ev Almak İçin Kredi Yetersiz Geliyor

 

Konut kredisi veren bankalar bütün müşterilerinin kredi taleplerini olumlu karşılamak isterler. Çünkü konut kredileri uzun vadeli olduğu için bankalar buradan iyi paralar kazanırlar. Fakat bankaların da kredi geri ödemlerinde sorun yaşamamaları için çizmiş olduğu bazı sınırlar vardır. Örneğin eksper değeri 100.000 TL olan bir evin tamamına kredi vermezler. Nedenine gelince; bankaya borcu olan konut sahibinin kredisini ödeyememesi durumunda banka bu konut kredisi çekilen eve haciz koydurur. Ve bu evi icradan satmak durumunda kalır. İcrada satılan evler genellikle piyasaya göre ucuz gittiği için banka da evi ucuza satmak zorunda kalacaktır. Onun için kurtarabildiği parayı satış yöntemi ile kurtarmaya çalışacaktır. Bu nedenle banka kendisini bir nevi güvenceye almaktadır.

 

Ama gelir durumu iyi olan ve özellikle de devlet memuru olan genç kişilerin kredi risk puanları olumlu olduğu için bu kişilere kredi vermede bankalar biraz daha bonkör davranabilmektedir. Çünkü bu kişi borcunu ödeyemez duruma gelse bile, banka bu kişinin devletten almış olduğu maaşın bir kısmına el koyabilir.

 

Konut Kredisi Yetmezse İhtiyaç Kredisi İle Tamamla

 

Almak istediğiniz ev için çıkan konut kredisi size yetmiyorsa, siz de değişik alternatifler deneyebilirsiniz. Örneğin konut sahibi olmak isteyip de ev için yeterli kredi alamayanların en sık başvurmuş olduğu yöntem olan, ev kredisi ile birlikte aynı anda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak. Ev kredisini çekmek için bankaya başvuru yapmanız durumunda adınıza verilen kredi listeler sorgulanır. O sorgulama ile birlikte başka bankadan ihtiyaç kredisi başvurusu da yapabilirsiniz. Bu durumda her iki bankadan da kredi çekebilirsiniz. Bu şekilde sorununuzu halledebilirsiniz.

 

Her iki krediyi çekmeniz durumunda ödeme güçlüğü çekip çekmeyeceğinizi de hesap etmek durumundasınız. Kredilerinizi ödeyemediğinizde bazı sorunlarla karşılaşacağınızı unutmayın. Özellikle konut kredilerinde geri ödemelerin yapılmaması, bankanın ipotekli olan eve haciz koymasına sebep olabilmektedir. Bu da sizin bankaya o ana kadar olan kredi borçlarınızın ödenmiş taksitlerinin boşa gitmesi anlamına gelebilmektedir. Çünkü banka evinizi çok ucuz bir şekilde elden çıkarıp, sizin banka borcunuzu bu yöntemle tahsil yoluna gidebilecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git