Home / KARTLAR / Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

İçinde yaşadığımız tüketim toplumunda kredi kartsız yaşamak hemen hemen imkansız gibidir. Her daim nakit para ile gezmek mümkün olmadığı gibi, kredi kartlarının taksit avantajları da oldukça caziptir. Bu nedenle günümüzde kredi kartı kullanmayan bir tüketiciye rastlamak hemen hemen imkansızdır diyebiliriz.

Müşterilerine sağladığı büyük avantajlar açısından, tüm bankalar üzerinden bir değerlendirme yapılırsa Ziraat bankasının kredi kartı üst sıralarda yer alır. Ziraat bankası kredi kartı başvurusu için yapmanız gerekenler aşağıdadır. Kamu sermayeli bankalar sınıfına giren Ziraat bankası, kredi kartı müracaatlarınız için, bankaya ait kredi başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurmanızı talep eder. Bunun yanı sıra kimlik ve gelir belgenizi de ister. İhtiyaç duyulduğunda, ikametgah ve nüfus sureti örneği de bu belgelere dahil olabilir. Gelir durumunuz, kredi notunuz gibi bir takım kriter değerlendirmeleri neticesinde, yine ihtiyaç duyulursa kefil de istendiği zamanlar olabilmektedir.

Harcadıkça kazandıran Ziraat bankası kredi kartı başvurusu sadece şubelerden yapılabilir. Tüm şubelerden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem SMS, telefon bankacılığı ya da İnternet bankacılığı yolu ile yapılamaz. Ancak başvuru yaptıktan sonra, başvurunuzun sonucunu ziraat bankası şubelerinden ve 444 00 00 yada 0850 220 00 00 numaralı müşteri iletişim merkezi hattını arayarak öğrenmeniz mümkün olabilir.

Yaptığınız müracaat sonrasında, bankanın değerlendirmesi olumlu yönde olur ve kredi kartı için onay alırsanız, yine aynı şekilde en yakın ziraat bankası şubesine kimliğinizle gitmeniz yeterli olacaktır. Kartınız, şubeniz den ödeme planınız ve şifreniz ile beraber teslim edilecektir. Ancak daha sonrasında hesap kesim tarihi yada şifre değiştirmek, öğrenmek, kayıp-çalıntı kartınızı bildirmek vb. sebepler söz konusu olursa, yine şubeye başvurmanın dışında yukarıda belirttiğimiz numaralardan müşteri iletişim merkezi hattını arayarak da yardım alabilirsiniz.

Tüm bunların dışında en önemli madde ise, başvuruyu bizzat kendinizin yapması ve size yardımcı olan müşteri temsilcisi ile yüz yüze kontak kurmanızdır. Çünkü aksi takdirde, daha başvurunuzu gerçekleştirmeden inandırıcılığınızı kaybettirebilir ve banka değerlendirmesi için yanlış bir imaj oluşturabilirsiniz. Başvuruya gittiğinizde sizden gelir belgesi( maaş bodrosu) ve çok nadir de olsa eğer kredi notunuz kötüyse kefil istenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir