Home / KARTLAR / Yeni Yasada Kredi Kartı Limitleri

Yeni Yasada Kredi Kartı Limitleri

 Yeni Yasada Kredi Kartı Limitleri

1 Şubat 2015 tarihi itibariyle yeni yasada kredi kartı limitleri değiştirilmiştir. Alınan karar sonucu hem tüketici hem de bankaları azda olsa zora sokmuştur. Bu uygulama bankaların müşterilerini arayarak ve sms ile bilgilendirme, limit artışını yeni yasadaki değişiklikler yapılmadan uyarması konusunu da gündeme getirmiştir. Yeni yasa uygulanmadan tüketicinin kullandığı kart limiti 4.000 TL iken bir anda 18.000-20.000 teklifinde bulunulmuştur.

Bu uygulama ile yeni kredi kartı alacaklar için ilk yıl gelirinin iki (2) katı diğer yıllarda ise gelirinin dört (4) katından fazla limit belirlenemeyecek ve yeni yasada kredi kartı limitleri zamanla değişecek daha sonra da tüketicinin tüm banka kartlarında ki limit gelirinin 4 katından fazla olamayacak.

Yasalaşan uygulama sayesinde tüketici çok harcama yapamadığı için çokta borçlanamayacak bu şekilde de geçim sıkıntısının önüne geçilmek istenmiştir.

Yeni yasada Kredi kartı limitleri yasasında Kredi kartlarında olan taksit sayısı da azaltıldı. Daha önceleri 36 aya kadar vade yapan kartlar uygulamalardan sonra en fazla 9 (dokuz) taksitten fazla taksit imkânı olmayacak ve cep telefonu alımlarında istenilen kadar taksit yapabilme imkânı varken yeni yasayla ya tek çekim alınacak ya da nakit alım yapılabilecek taksit imkânı ortadan kalktı. Uygulama sadece cep telefonlarında değil altın alım satışında da kısıtlamalara gidildi.

Yasalaşan uygulama tüketicinin gelir ve ve gider durumuna göre ayarlanmaya çalışılmaktadır; Fakat bu durum kredi kartına çok alışan kesim için biraz zorlayıcı olmuştur. Yeni yasada kredi kartı limitleri düzenlemesi bankalar için sıkıntı oluşturmuştur. Çünkü Türkiye de cep telefonu kullanımı çok fazladır ve insanlar için bir zaaf haline gelmiştir yeni yasa ile bu alım biraz yavaşlama görüleceği kanısına varılmıştır. Bu yüzden de bankalar için bu uygulama biraz zorlayıcı olmuştur.

Eğer sizlerde kredi kartlarınızın doluluğundan ya da düşük olmasından şikayetçiyseniz tercih ettiğiniz banka sayısını azaltabilirsiniz. Bu sayede tercih edeceğiniz ana kartınızın limiti daha da yüksek olacaktır. Kapattığınız kartların limiti diğer kartınıza çok kısa sürede limit artışı olarak yansıyacaktır. Bunun için mümkün olduğunca az kart kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir