Home / PRATİK BİLGİLER / Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte para, günlük hayatta karşılaşılabilir bir durumdur. Bu durum market sahibi, işyeri sahibi olsanız da, müşteri olsanız da aynıdır. Ama sahte parayı anlamak için parayı üreten banka gerekli bazı önlemler almaktadır bu sayede paraların sahte veya gerçek olduğu daha kolay anlaşılmaktadır. Peki, Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Bir paranın sahte olduğunu anlamak için uygulanan teknikler nelerdir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası paraları üretirken toplam 12 güvenlik önlemi almışlardır. Bu yöntemlerden 10 tanesi herhangi bir alete gerek kalmadan anlaşılabilir. Bu yöntemlere değinecek olursak:

 

 1. Kabartma Baskı

Görme engelliler için yapılan ve parayı tanımaları için kullanılan bir yöntemdir. Dokunulduğunda anlaşılır bir yüzeydir.

 

 1. Mikro Yazılar

T.C yazısının altında paranın miktarını belirten küçük rakamlar ve küçük halde yazılmış “TCMB” yazısı

 

 1. Gizli Görüntü

Paranın içinde ışıkta veya dikkatlice bakıldığında görülebilecek bir Atatürk portresi gizlenmiştir. Ayrıca para miktarı da görülebilmektedir.

 

 1. Boyu Farkı

Her banknot paranın kendine has bir boyutu vardır. Örneğin 5 lira ile 50 lira arasındaki boyut farkına bakarsak 50 liranın daha büyük olduğunu görürüz. Şüpheye düştüğünüzde aynı iki banknotu alıp karşılaştırma yapabilirsiniz.

 

 1. Bütünleşen Görüntü

Banknot ışığa tutulduğunda sol üst bölge ile arka üst bölgedeki şekillerin birleşmesi gerekmektedir. Eğer sorun oluşuyorsa para şüpheli demektir.

 

 1. Hologram Şerit Özelliği

Para üretiminde renk değiştiren hologram şerit kullanılmıştır. Farklı açılardan bakıldığında hologram şeritlinin renk değiştirdiğini ve “TL” yazısının kaybolup göründüğünü göreceksiniz.

 

 1. Görme Engelliler İçin Yapılmış Özellik

Banknotların ön yüzünde Braille alfabesiyle yazılmış ve parayı tanıtan yazı bulunmaktadır. Bunlar kişinin doku yapısı ile hissetmesini sağlamaktadır.

 

 1. Emniyet Şeridi Özelliği

Işığa tutulduğunda “TL” ve paranın miktarını belirtme özelliğidir. Her iki yüzden de görülebilir.

 

 1. Renk Değiştiren Şerit

Paranın üzerinde bulunan ve farklı açılardan bakıldığında ışık sayesinde altın sarısına dönüşe şerit.

 

 1. Filigran

Banknotun üzeninde küçük Atatürk portresi ile para miktarını gösterme özelliği özeliği

 

 1. Renklendirilmiş Banknot Kâğıdı

Her parada bulunan ve küpünün hâkim olduğu rengin açık renk tonu

 

Bu özelliklerden başka ultraviyole ışıkla görülebilecek özellikleri de vardır. Bunlar sayesinde paranın sahte mi değil mi olduğunu anlayabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir