Home / KREDİLER / Sabit Faizli Kredi Ne Demektir?

Sabit Faizli Kredi Ne Demektir?

Kredi piyasasında artık insanlar teknik detaylar konusunda geçmişe göre daha bilgili, birçok kişinin bildiği üzere faiz değerlendirmesi kredilerde iki alt başlığa sahip. Sabit faizli ve değişken faizli kredi olmak üzere iki çeşit kredi bulunmaktadır, aldığınız kredi tipinde karşımıza çıkan bu iki başlığa göre taksitleriniz, vadeye de bağlı olarak değişebilir.

 

Sabit faizli kredi hakkında bilinmesi gerekenler

Sabit faizli kredi kullanımı, isminden de anlaşılabileceği üzere piyasa şartlarından olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenmeyen kredi modelidir. Sabit faizli kredi ile, bir bankadan kredi kullandığınız taktirde vadeniz boyunca aynı faiz oranı ile devam edebilirsiniz. Eğer enflasyondan ötürü, döviz piyasasından ötürü ya da diğer ekonomik dinamiklerden ötürü faizde bir yükselme olursa bundan etkilenmezsiniz. Zira tabi olduğunuz faiz, banka ile anlaşma yaptığınız gün geçerli olan faizdir. Ancak bunun bir de diğer yönü vardır, eğer sabit faizli kredi kullanırsanız ve faiz, sizin kredi anlaşmanızdan sonra düşürülürse bundan da etkilenmezsiniz. Yani faizin ne yükselmesi ne de düşmesi sizi etkiler. Bu kredi kullanımı genellikle değişken piyasa şartlarından etkilenmek istemeyen kişilerin tercihidir.

 

Değişken faizli kredi nedir?

Değişken faizli kredi sistemi de, sabit faizli sistemin aksine tüketici fiyat endeksi TÜFE değişimlerinden etkilenen, bunun da faiz oranlarına yansıdığı kredi modelidir. Günümüzde birçok kişi, eğer piyasa şartlarına göre faizin düşme olasılığı söz konusu ise değişken faizli krediyle bankalardan konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredilerini alıyorlar. Ancak bunun bir risk olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir