Refinansman Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

paraMevcutta ödemekte olduğunuz krediyi, daha düşük faiz imkanlarından yararlanıp yapılandırarak yapmış olduğunuz işleme refinansman denmektedir. Bu işlem bir çok sebepten dolayı tercih edilebilir. Tabi ki refinansman işleminin yararlı olabilmesi için krediniz üzerinde bir inceleme yapmanız gerekmektedir.

Refinansman kredisinin avantajları

Refinansman kredisi genel olarak konut kredilerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında diğer kredilerde ve kredi kartlarında kullanılabilir. Kredi kartlarında kullanılma sebebi genel olarak ödenmeyen borcu yeniden yapılandırmadır. Kredilerde ise düşük faizlerden yararlanma amacı güdülmektedir.

Sizin konut kredisi kullandığınızda örnek olarak faiz oranı %1.50 ise ve bu faiz oranında düşmeler oluşmuşsa refinansman sayesinde kredinizi yeniden güncel faiz üzerinden yapılandırabilirsiniz. Bu işlem sayesinde krediye ödeyeceğiniz faiz tutarında düşmeler oluşacaktır. Bu sayede çeşitli seçeneklerden yararlanarak daha az kredi ödeyebilirsiniz.

Bu seçeneklerden biri kredinin vadesinden düşülmesidir. Refinansman işlemini gerçekleştirdikten sonra elde edeceğiniz farkı vadeden düşebilirsiniz. Elde ettiğiniz farka göre ödediğiniz vadelerden düşerek kredinizin daha erken bitmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca elde edilen farkı vadeye yayarak aylık ödediğiniz taksit tutarından da düşebilirsiniz. Özellikle yüksek kredi taksiti ödeyenler bu imkandan yararlanarak daha uygun koşullarda kredi ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Yukarıdaki seçeneklerin yanı sıra faiz türünüzü de değiştirebilirsiniz. Eğer önceki krediniz değişken faiz ise bunu sabit faize çevirebilirsiniz. Bu seçenek sayesinde aylık ödemelerinizi sabitleyebilirsiniz. Aynı şekilde sabit faiz de değişken faize de değiştirmeniz mümkün.

Refinansman her zaman avantajlı mıdır?

Bu işlemin her zaman yararlı olduğu söylenemez. Çünkü refinansman işlemi yaptığınızda öncelikle geri kalan ödeme tutarınızdan daha az tutar ödemeniz gerekir. Ayrıca refinansman kredisinde önceki kredinizi kapacağınız için erken kapatma cezası (%2) ödemek zorunda kalmaktasınız. Bunların yanı sıra yeni açılacak olan kredinizin de kredi kullanım masrafı olacaktır. Özellikle konut kredisi için refinansman işlemi yapacaksanız konut kredisi kullanırken ödeyeceğiniz masrafları tekrardan ödemek zorundasınız.

Buradan anlaşıldığı gibi refinansman işlemini gerçekleştirirken iyi hesaplama yapmanız gerekmektedir. Ödeyeceğiniz masraflar ile birlikte yeni krediniz önceki kredinin ödenecek tutarından daha düşük olması refinansman işleminin size avantaj sağlayacağı anlamına gelir. Refinansman hesaplamasını banka yetkilisi ile birlikte yaparak size fayda sağlayıp sağlamadığını öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

  1. müge

    2 Eylül 2015 at 06:05

    Bende kredimin yarısına geldiğinde taşımıştım.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir