Home / KARTLAR / Ön Ödemeli Kredi Kartı Nedir?  

Ön Ödemeli Kredi Kartı Nedir?  

Kredi kartı kullanım alışkanlıklarını düzenlemek ve gereksiz harcamalar yapmamak için bankaların müşterilerinin hizmetine sunmuş olduğu bir kart çeşidi vardır. Ön ödemeli kredi karı dediğimiz bu hizmet sayesinde, kullanıcılar ne kadar harcama yapacaklarını önceden planlar ve ona göre hareket ederler. Peki ön ödemeli kredi kartı nedir? Bununla ilgili merak edilen her şeyi burada bulabilirsiniz.

 

Erken Ödemli Kredi Kartı

Kredi kartları, bankanın tanımlamış olduğu kullanım limiti üzerinden harcama yapmamızı sağlamaktadır. Kullanmadığımız bir limit için de ödeme yapmamıza gerek kalmamaktadır. Ama bankaların kullanım öncesi kredi kartlarına belli bir limit tanımlamaları, kart kullanıcılarını kontrolsüz bir şekilde harcama yapmalarına neden olabilmektedir.

Ay sonunda çok yüksek fatura görmek istemeyen ve harcamalarını kontrollü yapmak istemeyen kişiler bu nedenle kredi kartı kullanmak istemeyebilir. Kredi kartı kullanmayan kişiler bu sefer de internet üzerinden ya da kredi kartının zorunlu olduğu yerlerde harcamaya yapmayacağı için bu avantajlardan uzak kalmaktadır.

İşte bu noktada hem kredi kartı avantajlarından yararlanmak hem de harcamaların kontrollü yapılabilmesi için bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir kredi kartı çeşidi vardır. Buna ön ödemeli kredi kartı denir.

Ön ödemeli kredi kartı adından da anlaşılacağı üzere, harcama yapılmadan önce kredi kartına bir ödeme yapılmaktadır. Ve ne kadar harcama yapılacaksa ona göre bir planlama yapılarak kredi kartının daha sağlıklı bir şekilde kullanılması sağlanır.

 

Kontör Yükler Gibi Kredi Kartı Kullanmak

Kontörlü kartların mantığı nasılsa aynen ön ödemeli kredi kartlarının da mantığı aynıdır. Kredi kartına önceden belirlenen tutar kadar bir nakit ödeme yapılır. Ve daha sonra internette ya da diğer pos cihazlarından bu nakit para kadar harcama yapılabilir. Ön ödemli kredi kartları iki şekilde kullanılabilmektedir. Bunlar;

  • Tek kullanımlık yani kullan at kredi kartı
  • Sürekli para yüklenerek kullanılabilecek kredi kartları

Daha  kullanışlı olması bakımından sürekli olarak kullanılabilecek bir kredi kartının tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Bu kredi kartları diğer kartlar gibi ön yüzlerinde kart numarası, son kullanım tarihi ile birlikte arka yüzlerinde ise güvenlik numaraları bulunmaktadır. Yani bankanın sunmuş olduğu tüm güvenlik kriterlerine sahiptirler.

Ön Ödemeli Kredi Kartını Kim Kullanır?

Ön ödemeli kredi kartlarını genelde, kart harcamalarını kontrol etmek isteyen ve internetten alışveriş yapmak zorunda olan kişiler kullanmaktadır. Kredi kartı kullanmak istemeyen birçok kişi ortaya çıkabilir; ama bir şekilde internetten alışveriş yapmak istediğinde bu sefer kartsız harcamaya yapamayacağı için ön ödemeli kredi kartı ile bu sorunun üstesinden gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir