Nasıl Bankacı Olunur?

Nasıl Bankacı Olunur?

 Bankacılık, kariyer sahibi olmak isteyen, prestijli bir iş isteyen gençlerin gözde mesleğidir. Bankacı olmak biraz meşakkatli bir iştir. Bankacı olmak için birçok sınavlardan geçilir sonrasında mülakatlar yapılır, önce basit görevler alınan pozisyonlarda çalışılır sonra ise yavaş yavaş daha üstlere çıkılır. Ve buradan sonra bankacılığın zor yanları başlar, çok stresli bir iştir, geç saatlere kadar çalışılabilir. Yanı sıra çok çeşitli insanlarla muhatap olunduğu için bu açıdan da zorlayıcı yanları olabilir.

Nasıl Bankacı Olunur? Bazı bankalar çok nadir de olsa lise mezunları için dönem dönem sınav açabiliyorlar ve gişe memuru olarak eleman alımı yapıyorlar. Meslek Yüksek Okullarının ilgili bölümü mezunları da yine sınavlara ve mülakatlara girerek bankacı olabiliyorlar. Fakat kendi bölümünden mezun olmuş bile olsa çok fazla alım gerçekleşmiyor dört yıllık üniversite mezunları daha çok tercih ediliyor. Bankacılıkla hiç ilgisi olmayan bölümler bile sınavlara başvuruda bulunup kazandığı takdirde bankacı olabiliyor. Sayılar ile arası iyi olan bölümlerden alımlar daha çok oluyor. Matematik Bölümü mezunları tercih edilebiliyor mesela. Artık her şey makine ile  yapıldığı için bu iş gücü tercih ediliyor.

Genellikle en çok eleman alımı dört yıllık üniversitelerden İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi, Ekonometri, Maliye gibi bölümlerden oluyor. Öncelikle bankalar eleman alımı için sınav duyurusu yapıyorlar, isteyenler sınav başvurusu yapıyorlar. Sınavlarda başarılı olanlar mülakatlara çağrılıyor ve birkaç tane mülakattan geçtikten sonra eğitim başlıyor ve bankacılığın ilk adımları atılmış oluyor. Bankacılık çok prestijli bir meslek olarak görülüyor dışarıdan gerçekten de öyle ama çok zor yönleri vardır. Ama yine de meslek aşkı ile yanan kişilerin bankacılık hayali kuran kişilerin vazgeçmeden yapabileceği en güzel işlerdendir. Yapmanız gereken her zaman bankaların İnternet sitelerinde yer alan duyurular kısmını takip etmek. Sınav ilanları buradan duyurulmakta ve bazen sırf duymadığınız için bu alımları kaçırabilirsiniz. Daha sonra şartları sağlıyorsanız bu sınavlara katılabilir gerekli puanı aldıktan sonra mülakatlara katılabilirsiniz. Gireceğiniz mükatlar da genelde giyim ve konuşma tarzınıza dikkat edildiğinden en iyi şekilde hazırlanıp gitmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz mülakatta bir bankacı gibi hareket etmelisiniz.

 

4 Yorumlar

 1. bahadır

  1 Mayıs 2016 at 18:56

  Nezih bir iş

 2. Bengü

  1 Mayıs 2016 at 23:49

  Dışarıdan bankacılık çok güzel gibi duruyor ama baya stresli iş

 3. cahit uz

  2 Mayıs 2016 at 03:18

  bankacilik zor işmiş

 4. Tuğba

  3 Mayıs 2016 at 07:34

  türkçe öğretmeniyim atanamıyorum bankacı olabilir miyim

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir