Home / İHTİYAÇ KREDİLERİ / Krediyle Cep Telefonu Alma

Krediyle Cep Telefonu Alma

Krediyle Cep Telefonu Alma

Önceleri lüks olarak görülen şeyler artık ihtiyaç haline gelmeye başladı. Teknolojinin gelişmesiyle de bu ihtiyaçlar, amacını aşmaya başlamaktadır. Evet, günümüz şartları düşünüldüğünde cep telefonu kesinlikle bir ihtiyaç olarak kabul edilmektedir. Kredi kartlarına gelen kısıtlamalar ile birlikte artık cep telefonu alımı sadece tek çekim ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden cep telefonu almak isteyenler bunun için taksitli kredi çekmeyi daha mantıklı bir çözüm olarak görmektedirler.

Günümüz sıkıntılarından bir tanesi de kredi kartı kullanımıdır. Kredi kartını bilinçsizce kullanımı kişileri ekonomik açıdan olumsuz etkilemektedir. Kredi kartı kullanımı çok basit olarak görülse de aslında bilinçli kullanılmadığında büyük tehlikeler ortaya çıkarmaktadır.

Hem krediler ve kredi kartlarındaki hızlı büyümeyi hem de cari açığı frenlemek amacıyla bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu (BDDK) bir takım düzenlemeler yapmıştır. Yapılan bu düzenlemeye göre kuyumculuk, elektronik cihazlar, gıda ve akaryakıt uygulaması kaldırılmıştı. Sadece bununla sınırlı kalınmayıp mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralamada dâhil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit sayısı 9 geçemeyecektir. Hal böyle olunca alt ve orta gelir sınıfındaki kişilerin alım gücü azalmıştır. Azalan bu alım gücüyle arz talep dengesi bir bocalama dönemine girmiştir. Alternatif durumlar araştırılmaya başlanmıştır.

Artık yeni bir dönem başlayacaktır. Kredi kartıyla yapılamayan taksiteler, Kredi kullandırılarak yapılacaktır. Kredi ile cep telefonu alma, krediyle altın alma gibi durumlar oluşmaya başlamıştır. Yapılan bu uygulama tamamen gereksiz bir uygulamadır. Nedenine gelirsek; madem kredi kullandırılarak yapılabilen bir işlem neden kredi kartı ile gerçekleştirilemiyor. Kişinin eğer kredi kartı varsa, herhangi bir maldan ya da alınan hizmet karşılığı kredi kullanmak zorunda bırakılıyor. Bunu yapana kadar kredi kartı verilirken daha fazla incelenip ekonomik durumu göz önünde bulundurarak kart verilmesi gerekiyor. Olayın asıl düşüncesi güzel aslında ama uygulama biçimi ve şekli yanlıştır. Kaldı ki kredi kartına taksit yaptığınız zaman dönem borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödediğinizde bankaya herhangi bir faiz ödemezsiniz. Kredili satışta faizde eklendiği için çekmiş olduğunuz miktardan fazla ödeyeceksiniz. Karar sizin?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir