Home / KREDİLER / Kredinin Başka Bankada Yapılandırılması

Kredinin Başka Bankada Yapılandırılması

 

Konut almak ve nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için çoğu kez bankalara başvurarak kredi talebinde bulunuruz. Uygun şartları taşımamız durumunda banka bize ihtiyacımız kadar kredi kullandıracaktır. Krediyi çektiğimiz zamanki faiz oranları ve ekonomik faktörler geri ödeyeceğimiz kredi faizinin miktarını oldukça etkileyecektir. Değişen ekonomik durumlar sebebi ile ülke bazında banka faiz oranlarında ciddi düşüşlerin meydana gelmesi durumunda, daha önce yüksek faizlerle çektiğimiz kredilerin bankalar nezdinde yapılandırılması söz konusu olabilmektedir. Bu yönde birçok banka mevcut müşterilerine yardımcı olmaktadır; fakat bazı bankaların müşterilerine sunmuş olduğu yapılandırma düzenlemesi pek de bir değişiklik göstermemektedir. Faizden düşüş yapsalar bile bu sefer değişik masraflar çıkarmaktadırlar. Bu yüzden birçok müşterinin başka bankaya giderek yapılandırma talebinde bulunma gibi bir düşüncesi olmaktadır. Burada, kredinin başka bankada yapılandırılması mümkün olup olmadığı ile ilgili bir soru işareti oluşmaktadır.

 

İster konut kredisi olsun, isterse ihtiyaç kredisi olsun hiçbir ayrım yapılmaksızın bütün bankalar,  başka bankalardan çekilmiş kredileri yeniden yapılandırmaya olumlu bakmaktadırlar. Bunun nedeni gayet açıktır. En iyi müşteri, başka banka ile aktif çalışan müşterinin transferi ile mümkündür. Bu kredi yapılandırması da bir nevi müşteri transferi sayılmaktadır. Çünkü, bu müşteri artık bütün bankacılık işlemelerini kredisini yapılandıran bankadan yapacaktır.

 

           Yeniden Yapılandırmada Ek Masraflar Çıkar mı?

 

Bu soruya cevap vermeden önce şunu kesinlikle iyi bilmelisiniz ki, bankacılığın doğasına olan en önemli unsurlardan bir tanesi de, hiçbir bankanın en ufak işlemi bile dolaylı ya da doğrudan ücretsiz yapmayacak olmasıdır. Bankaların en tipik özelliliği budur. Her şeyden bir şekilde, dolaylı da olsa para kazanırlar. Siz de gerek kendi bankanızdan gerekse başka bankadan tekrar yapılandırma talep ederseniz, karşınıza başta sigorta masrafı olmak üzere düşük de olsa bazı masraflar çıkacaktır. Ama hem kendiniz bankanıza gitmeden oturup yapacağınız hesapla hem de banka görevlisi ile yapacağınız hesabı iyi değerlendirmelisiniz. Faizler düşüş göstermiş ve faizlerden dolayı bir avantajdan yararlanmak istiyorsanız o zaman yeni yapılandırmanın size sağlayacağı faiz indirim tutarı ile yine bu yapılandırmanın getireceği maliyetleri karşılaştırmalısınız. Uygun olan seçeneğe göre de başvurunuzu yapmalısınız.

 

Yapılandırmada sigorta masrafı şu şekilde hesaplanacaktır:  mevcut kalan aylar için var olan daha önce ödemesini yapmış olduğunuz sigorta bedeli krediden düşülür. Ondan sonra tekrar yapılandırma yapılacak bütün ayları kapsayacak yeni bir sigorta bedeli karşınıza çıkarılır. Burada sigortadan dolayı çok büyük bir kaybınız olmamakla beraber, giriş çıkışlar sebebi ve kesintilerle küçük bazı masraflar çıkacaktır.

 

Kredinin başka bankadan yapılandırılması için kendi bankanızdan da onay almanıza gerek yoktur. Diğer bankaya başvuru yapmanız durumunda bankadan çıkan kredi ile, bankanıza olan eski borcunuz ödenir ve yeni oluşan borçlarınızı yapılandırma talebinde bulunduğunuz bankaya ödemeye devam edersiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir